Takım Çalışması Becerini Geliştirmek İstiyorsan Seni Böyle Alalım!

  Dollarphotoclub_76404227-copy

  Hepimiz takım çalışmasının önemli bir beceri olduğunu biliyoruz. Peki bu doğuştan gelen bir yetenek mi yoksa sonradan da geliştirilebilir mi? Devamı yazıda...

  Doğuştan gelen kişisel özelliklerin de bunda etkisi yadsınamaz ama bu beceriyi sonradan geliştirmek de mümkün. Bunun için de birçok egzersiz mevcut. Senin için Salto-Youth'tan "Inclusive Team Work Strategies-"WE NEED YOU"" isimli yazıyı derledim. Yazıda bahsedilen etkinlik öğrenci kulüplerinde, gruplarda ve her türlü takımda kullanılmaya gayet uygun.Haydi egzersize bir göz atalım;

  Kapsayıcı Takım Çalışması Stratejileri "Sana İhtiyacımız Var
  Bu etkinliğin amacı, kapsayıcı takım çalışmasının önemini vurgulamak ve katılımcıların takımdaki herkesin önemli ve gerekli olduğunu anlamasına yardımcı olmak.
  Kişi Sayısı: 20-30
  Hedefler: Toplum Katılım, Grup Dinamikleri, Proje Yönetimi
  Gerekli materyaller: Dergilerden renkli reklamların bulunduğu sayfalar ve fotokopileri
  Süre: 30 Dakika

   Nasıl Yapılır?

  Tüm gruba yetecek sayıda dersi sayfası toplanır ve her birinin fotokopisi hazırlanır. Orijinal sayfalar olduğu gibi saklanırken, renksiz fotokopiler yap-boz şeklinde kesilir. Her parçanın arka kısmına numarası yazılır. (Örneğin; 1. Resmin 6 parçasının arka kısmına da 1 yazılır.) Bu tüm parçalara uygulanır. Her resimden 1 parça alınıp tutulurken diğer parçalar karıştırılır ve her katılımcıya birer parça verilir. Herkese, resimlerini tamamlamak için ihtiyaçları olan insanları bulmaları söylenir. Birkaç dakika sonra, ne aradıklarını öğrenmeleri için resimlerin siyah-beyaz halleri katılımcılara gösterilir. Ayrıca resmi tamamlamak için 6 parçaya ihtiyaçları olduğu bilgisi de verilir. Eğer, 5-7 dakika sonra hala bazı gruplar sıkıntı yaşıyorsa, katılımcılar parçaların arkalarındaki numaralar hakkında da bilgilendirilirler. Fakat bu bilgiye rağmen, hepsi sıkıntı yaşamaya devam edecektir çünkü ilk başta her resimden alınan birer parça onları resmi tamamlamaktan alıkoymaktadır.
  Bu etkinlik bittiğinde, bilgi alma süreci de sona erer. Olası sorular:
  1. Bir anahtar elemanın eksikliğinde ne olur?
  2. Bir grup üyesinin eksikliğinde ne olur?
  3. Parçaların arkalarındaki numaraları öğrendiğinizde ne hissettiniz?
  4. Tüm bilgilere sahip olmadığınızı öğrendiğinizde ne hissettiniz?
  5. Daha önce hiç gerekli tüm bilgiye sahip olmadığınız durumlarla karşılaştınız mı? Ne yaptınız?

  Bu ve bunun gibi etkinliklerle takım içi bağları güçlendirmek, takım üyelerinin takım çalışmasının önemini kavramalarını sağlamak ve bireylerin takım çalışması becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak senin elinde. Haydi neden bekliyorsun?
  Yazının Linki: https://www.salto-youth.net/tools/toolbox/tool/inclusive-team-work-strategies-we-need-you.542/

  Eyvah İlk İş Görüşmem!
  Takım Çalışması Yetkinliğini Geliştirecek 4 Kitap
   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun

  Sabancı Üniversitesi koordinatörlüğünde yürütülen "Y Kuşağının Yetkinlik Gelişimi ve Sosyal Medyada Kişisel Markalaşması" projesi, üniversite öğrencilerinin  istihdamına katkı sağlamak amacıyla "Y" kuşağına gerekli yetkinlikleri kazandırmayı ve öğrencilerin kendilerini sosyal medya üzerinden etkin bir şekilde ifade edebilmelerine destek olmayı hedeflemiştir. Projede, Universum Global (İsveç), Novancia Business School (Fransa), Türk Kültür Vakfı – AFS ve Abdullah Gül Üniversitesi ortak olarak yer almıştır. Projedeki araştırma bulgularına göre, işverenlerin yeni mezunlarda en çok sorumluluk, güvenilirlik, iletişim, takım çalışması ve olumlu tavır  yetkinliklerini aradığı ve işe alım süreçlerinde sosyal medyayı öğrencilere göre daha etkin kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgulara göre hazırladığımız “Sanal Rehber” gençlerimizin yetkinliklerini geliştirmelerini destekleyerek, iş arama süreçlerinde kendilerini daha etkin ve doğru tanıtmalarına katkıda bulunacaktır.

   

  © 2023 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.