Bilimin Oscarları: Breakthrough Ödülleri

  Bilimin Oscarları: Breakthrough Ödülleri

  Fizik, biyoloji ve matematik alanlarında çalışmalarıyla çığır açan bilim insanlarına verilen Breakthrough Ödüllerinde 2017 yılında neler oldu hatırlayalım!

  Digital Sky Teknologies kurucusu Yuri Milner tarafından verilmeye başlanan Breakthrough Ödulleri 2012 yılından beri bilim insanlarina verilmektedir. 2018 ödulleri basta Milner Vakfı olmak üzere Mark Zuckerberg, Priscilla Chan, Sergey Brin tarafından sağlanan hibe ile finanse edilmistir. Ödülü alabilmek için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Bir/birden fazla kişi ödül alabilir. Ödül sahipleri, gelecekteki ödül sahiplerini seçmek için seçim komisyonunda görev alabilir.

  2018 ödüllerinin sahipleri ve çalışmaları

  Bu yıl yedincisi düzenlenen 22 milyon dolar değerindeki Breakthrough Ödülleri sahiplerine aralık ayının ilk haftasında Silikon Vadisi'nde takdim edildi.

  Başarı Ödülü kategorisinde Temel Fizikte Yenilik Ödülü alanında, evrenin evrimi ve galaksilerin oluşumunu hızlandıran dalgalanmalar hakkında hazırladıkları ayrıntılı haritalar için ödül alan bilim insanları; Charles L.Bennett ve WMAP Bilim Takımı (Johns Hopkins Üniversitesi), Lyman Sayfa Jr ve WMAP Bilim Takımı (Princeton Ünversitesi), Gary Hinshaw ve WMAP Bilim Takımı (İngiliz Kolombiya Üniversitesi), David N.Spergel ve WMAP Bilim Takımı (Princeton Üniversitesi), Norman Jarosik ve WMAP Bilim Takımı (Princeton Üniversitesi) olmuştur.

  Yeni Ufuklar Ödülü; Cristopher Hirataya (Ohio Devlet Üniversitesi) erken galaksinin oluşumunun fiziğini anlamak ve hassas kozmolojinin en güçlü araçlarını uygulamada temel katkıları, Andrea Younga (California Üniversitesi, Santa Barbara) Van der Waals yapılarının ortak buluşu ve keşfedilen yeni kuantum Hall evrelerine olan katkıları, Douglas Stanforda (İleri Araştırmalar Enstitüsü ve Stanford Üniversitesi) kuantum kaosu ile yerçekimi ilişkisinin aydınlatılmasına yönelik çalışmaları için verilmiştir.

  Matematikte Devrim Ödülüne; Christopher Hacon (Utah Üniversitesi) ile James Mckernana (California Üniversitesi, San Diego) layık görülürken Matematik Alanında Yeni Ufuklar Ödülleri Aaron Naber (Kuzeybatı Üniversitesi), Wei Zhang (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve Columbia Üniversitesi), Zhiwei Yun (Yale Üniversitesi) ile Maryna Viazovskana (Ecole Polytechnique Federale Lausanne) verilmiştir.

  Hayat Bilimlerinde Atılım Ödülünün bu yılki kazananları; yaprakların ışık ve gölgeye olan çekimlerinin yaprak büyümesine olan etkisini keşfeden Joanne Chory (Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü, California Üniversitesi, San Diego), ALS hastalığının aydınlatılması ve hayvanlar üzerinde tedavinin oluşturulmasına yönelik çalışmaların önemli ismi Don W. Cleveland (Ludwig Kanser Araştırmaları Enstitüsü, California Üniversitesi, San Diego), proteinlerin katlanması sırasında hastalığa neden olan yapıları algılayan ve düzelten kontrol sistemini geliştiren Peter Walter (California Üniversitesi, San Francisco ve Howard Hughes Tıp Enstitüsü) ile Kazutoshi Mori (Kyoto Üniversitesi) ile kromozomların hücre bölünmesi sırasında doğru şekilde ayrılması ve kanser gibi hastalıkların oluşmasının engellenmesine yönelik çalışmalarıyla Kim Nasmythin (Oxford Üniversitesi) olmuştur.

  2018'deki ödüllere layık görülecek bilim insanlarının çalışmaları şimdiden merak konusu!

  Bu yazı Bin Yaprak misafir yazarlarından Ayşin Dinler tarafından yazılmıştır.

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.