Ufuk Kardaş ile “İş'te Eşitlik”

  Ufuk Kardaş ile “İş'te Eşitlik”

  UPS Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Ufuk Kardaş ile işte eşitlik ve kadının iş hayatındaki yeri üzerine yaptığımız röportaj için yazımızı okumaya devam et!

  Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

  10 Kasım 1978 yılında Uşak'ta doğdum. 1996 yılında Uşak Lisesi'nden mezun oldum. Yine 1996 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi, Eğitim İletişimi ve Planlaması bölümünü kazandım ve buradan 2001 yılında mezun oldum. Akabinde Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'nda askerlik görevimi yaptım ve Temmuz 2002 döneminde terhis oldum. Ardından English Time Dil Okulları'nda eğitim uzmanı olarak işe başlayarak kariyerimdeki ilk adımları atmaya başladım. 

  2003 yılında aynı kurum içerisinde şube müdürlüğü görevine terfi ettirildim. 2005 yılına kadar bu görevi devam ettirdikten sonra evlilik kararım üzerine 2005 yılında Ankara'ya taşındım ve aynı yıl UPS Türkiye Ankara Bölge Müdürlüğü'nde insan kaynakları ve eğitim uzmanı olarak işe başladım. 

  2007 yılında Ankara operasyon müdürü pozisyonuna terfi ettim. UPS Türkiye içerisinde sırasıyla; 2010 yılında İç Anadolu bölge müdürü, 2014 yılında İstanbul Anadolu Yakası üst bölge müdürü ve 2016 yılında Türkiye yetkili servis sağlayıcılar müdürü olarak çalıştım. Son olarak 2017'de UPS Türkiye Ülke İnsan Kaynakları Müdürlüğü'ne getirildim. Halen bu rolümü devam ettiriyorum.

  Şu an UPS Türkiye içerisinde insan kaynakları politikalarımızın uygulanmasını sağlamakla birlikte Ülke Yönetim Kurulu'nun bir üyesi olarak tüm kararlarda da aktif olarak rol almaktayım.

  Şirketiniz kapsamında ve farklı -şirket dışı liderlik -şapkanızla kadının iş hayatında yükselmesi için hangi görevleriniz var? Şirketinizde kadın liderlerin yükselmesi için hangi programlarınız var? Sizin göreviniz nedir?

  UPS Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü olarak WLD (Women Leadership Development) Programı'nın ülkemizdeki faaliyetlerinin planlanması ve uygulanması, en önemli sorumluluğum. Bu program ile birlikte kadın çalışanlarımızın operasyon sahalarında ve diğer alanlarda liderlik yapabilmesi için onları destekleyen gelişim planlarını dizayn ediyoruz ve uyguluyoruz. Temel amacımız yönetim kadrolarımızdaki toplam kadın lider oranlarımızı artırmak. Bu anlamda pozitif ayrımcılık yaptığımızı söyleyebilirim.

  Aynı temel amacımızdan hareketle toplumumuzdaki kadın liderliğini desteklemek için Kagider ve TurkishWIN desteği ile kurduğumuz KLP'yi (Kadın Liderliği Platformu) geniş katılımlı paneller ve aktivitelerle canlı tutuyoruz ve tutmaya devam edeceğiz.

  Yine aynı temel politikamızdan hareketle, dünya üzerinde uluslararası ticaret yapan kadınları destekleyen SheTrades inisiyatifinin paydaşlarından biriyiz. Bu program kapsamında önümüzdeki 3 yıl içerisinde Kagider ile birlikte, ülkemizdeki ihracat yapan kadın sayısını artırmak için çalışmalar yapacağız.

  Hayatınızdaki kadın rol modeller kimler?

  Hayatımdaki en önemli kadın rol model Halide Edip Adıvar'dır. Bir ulusun hürriyet mücadelesi verdiği savaş ortamında insanları cesaretlendirmek için gösterdiği liderlik örnek alınmalıdır. Savaşın kazanılmasından sonra toplumun aydınlanması için gösterdiği çaba ve yaptıkları ile ülkenin geleceğinin inşa edilmesinde mükemmel bir sosyal mühendislik yapmıştır. O dönemin koşullarında kadının toplumdaki yerini de göz önüne aldığımızda başardıkları çok daha önemlidir ve Türk kadınının önündeki pek çok zorluğu da ortadan kaldırmıştır.

  Neden #isteesitlik?

  İnsanın en temel güdülerinden biri, kendini güvende hissetme isteğidir. Bu yüzden yerleşik düzene/tarım toplumuna geçilmiş, toplumun içinde kanunlar ve kurallar ortaya çıkmıştır. Sonrasında da ülkeler kurulmuş, sınırlar çizilmiştir.

  İşte eşitlik, insanların çalışma hayatlarında kendilerini güvende hissetmelerini sağlayan en önemli kriterdir. İnsanlara eşit davranılmayan bir çalışma ortamında kimse kendini güvende hissetmez, orada da olmak istemez ve doğal olarak daha güvenli bir ortam arayışı içerisine girer.

  Bence öncelikle, insanın en doğal hakkı olan "kendini güvende hissetme" isteği için #isteesitlik !

   

  Yorum

  Zaten Hesabınız Varsa Buradan Oturum Açın
  Henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun
  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.