SIKÇA SORULAN SORULAR

  Kariyer alanında daha fazla kadının yer almasına katkı sağla, harekete geç! 

  Tanıtım toplantılarımızı kaçırma.

  Sorular
  Konular

  Mentorlar

  Grup Mentorluğu Nedir? 

  Grup mentorluğu, birden fazla mentinin ortak bir öğrenme hedefi ile bir grup olarak bir araya geldiği ve bir mentorla çalıştığı…

   

  Grup mentorluğu, birden fazla mentinin ortak bir öğrenme hedefi ile bir grup olarak bir araya geldiği ve bir mentorla çalıştığı bir mentorluk uygulamasıdır.  

  Grup mentorluğu mentilere:

  • Hem mentorun deneyimlerinden öğrenme imkanı, 
  • Hem de gruptaki diğer mentilerin deneyimlerinden ve bakış açılarından ilham alarak geleceğe dair somut bir kariyer planı çizebilmesi fırsatı sağlar.

  Grup mentorluğunda süreç hedefleri belirlenirken;

  • Mentilerin süreçten beklentilerini netleştirmesi ve kendi gelişim hedeflerini belirlemesi,
  • Bununla birlikte grup olarak süreçten beklentilerini ve grup olarak ulaşmak istedikleri hedefin netleştirilmesi önemlidir.

  Grup Mentorluğu Sınıf Paylaşımında Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Grup mentorluğu süresince lise öğrencisi mentilerin STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarına yönelik hem bilgilerini hem de ilgilerini artırmayı…


  Grup mentorluğu süresince lise öğrencisi mentilerin STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarına yönelik hem bilgilerini hem de ilgilerini artırmayı amaçlayan Lise Mentorluk Programında, mentorlarımızın birkaç önemli noktaya dikkatlerini çekmek istiyoruz: 

  • Basit bir anlatım dili kullanmak önemlidir. STEM alanıyla ilgili konuşurken, karmaşık ve yoğun terminoloji kullanımından kaçınmanızı öneriyoruz. Bazı öğrencilerin kısmen de olsa bilgisi olabilirken, bazı öğrencilerin bilgisi daha sınırlı olacağından teknik bir jargon korkutucu olabilir. 
  • Bununla birlikte, aşırı basitleştirmeden de kaçınmanız ve öğrencilere STEM alanlarında potansiyel meslektaşlarınız olduklarını hissettirecek şekilde yaklaşmanız ve kapasitelerine güvenmeniz önemlidir. 
  • İngilizce kelimeler kullanmak yerine Türkçe anlatımı tercih etmeniz önemlidir. İngilizce kavramlar tüm öğrenciler için anlaşılır olmayabilir. İngilizce bir kavramı özellikle kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız bunun ne anlama geldiğini Türkçe olarak da açıklamanız önemlidir. 
  • Gruba dair, veya gruptaki öğrencilerden biri veya birkaçına dair özel bir durum ve/veya dikkat edilmesi gereken bir konu olup olmadığına dair bilgilendirmeleri aklınızda bulundurmanız önemlidir. 
  • Grubun sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına dair bilginizin olması ve paylaşımlarınızı bu farkındalıkla yapmanız önemlidir. 
  • Her insanda olabileceği gibi, sahip olduğunuz kasıtsız ön yargılarınızı, etiketlemelerinizi ve tanımlamalarınızı fark etmeye çalışmanız ve öğrencilerle buluşmalarınızda bunları yansıtmamanız önemlidir.

  Grup Mentorluğu Sınıf Paylaşımında Mentilerle İletişim ve Bağı Nasıl Daha Hızlı Kurarım?

  Harika bir soru! Mentilerinizle bir saat boyunca birliktesiniz ve bu zamanı verimli kullanmak çok değerli. Mentorların aşağıdaki beceri ve yöntemleri…


  Harika bir soru! Mentilerinizle bir saat boyunca birliktesiniz ve bu zamanı verimli kullanmak çok değerli. 

  Mentorların aşağıdaki beceri ve yöntemleri kullanması, menti grupları ile güçlü bir iletişim kurulmasına destek olacak ve bu sayede grup mentorluk sürecinin etkinliğini ve verimliliğini artıracaktır: 

  • Aktif Dinleme ve Yansıtma (Duyulan Konuyu / Gözlemlenen Duyguyu): Konuyla ve içerikle birlikte, beden dilinin ve sözel olmayan işaretlerin de fark edilmesi ve paylaşımı.
  • Güçlü Sorular Sormak: Açık uçlu, kısa, net, basit ve yargısız sorular güçlü sorulardır. Mentinin dikkatini ve düşüncesini odaklamak, yeni fikirleri ve bakış açılarını geliştirmeyi teşvik etmek açısında önemlidir. 
  • Geribildirim Vermek: Geribildirim verirken yapıcı bir dil kullanmak, kişise sınırların bilincinde olmak ve saygı çerçevesinde hareket etmek gerekir. Mentinin gözlenen davranışına dayanmalı ve yargılayıcı olmamalıdır. Geribildirim verirken önerilen davranış değişikliğine ve geleceğe odaklanılmalıdır.
  • Hikaye Anlatımı: Kendi deneyimini paylaşırken detayları mümkün olduğunca azaltarak konunun özüne odaklanmak önemlidir.  Hikayede değinilen unsurlar mentinin ihtiyacına göre şekillendirilmeli, vurgulanmalıdır. Mentinin zihninde kalacak ve daha sonra hatırlamasını kolaylaştıracak öğelerin, benzetme/metaforların kullanımı da etkili olacaktır. 
  • Takdir: Mentilerdeki iyi ve güçlü yönleri görmek, somut olarak söylemek ve takdir etmek. 

  Grup Mentorluğu Sınıf Paylaşımında Sunum Kullanabilir miyim?

  Program tasarımı gereği mentorlarımızın sunum kullanmamasını rica ediyoruz. Toplantılar samimi bir sohbet ortamında gerçekleşecek olup, sizin gülen yüzünüzü görmek ve…

  Program tasarımı gereği mentorlarımızın sunum kullanmamasını rica ediyoruz. Toplantılar samimi bir sohbet ortamında gerçekleşecek olup, sizin gülen yüzünüzü görmek ve heyecanlı paylaşımınızı dinlemek bir sunumdan çok daha değerli olacaktır. 

  Grup Mentorluğu Buluşmam İle Ani Bir Toplantım Çakıştı. Kime Haber Vermeliyim?

  En kısa zamanda kurumunuzun program yöneticine haber verebilmeniz çok önemli. Program yöneticiniz gerekli iletişimi lise koordinatörüne iletecektir. 

  En kısa zamanda kurumunuzun program yöneticine haber verebilmeniz çok önemli. Program yöneticiniz gerekli iletişimi lise koordinatörüne iletecektir. 

  Kurumum Milyon Kadına Mentor Hareketine Katılmıyor. Bireysel Olarak Lise Mentorluk Programı‘na Mentor Olarak Katılabilir miyim?

  Programımıza katkı vermenizi çok isterdik ama hareketimize mentorlarımız bireysel olarak katılamıyor. Üyesi olduğunuz bir dernek ya da topluluk ile programımıza…

  Programımıza katkı vermenizi çok isterdik ama hareketimize mentorlarımız bireysel olarak katılamıyor. Üyesi olduğunuz bir dernek ya da topluluk ile programımıza katılabilir ya da sosyal medya paylaşımlarınızla farkındalığımızı arttırarak bize destek verebilirsiniz. 

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.