SIKÇA SORULAN SORULAR

  Kariyer alanında daha fazla kadının yer almasına katkı sağla, harekete geç! 

  Tanıtım toplantılarımızı kaçırma.

  Sorular
  Konular

  Mentiler İçin

  Bir Mentora Sahip Olmak için Doğru Bir Zaman Var Mıdır?

  Bir mentora sahip olmak için en iyi zaman her zaman şimdidir ☺ Mentorluk karşılıklı bir öğrenme ve gelişim ilişkisidir; dolayısıyla…

  Bir mentora sahip olmak için en iyi zaman her zaman şimdidir ☺

  Mentorluk karşılıklı bir öğrenme ve gelişim ilişkisidir; dolayısıyla yaşa ve iş hayatındaki seviyeye bakılmaksınız herkesin faydalanabileceği bir uygulamadır. Öğrenme, farkındalık kazanma, hedef belirleme ve aksiyona geçme için hiçbir zaman “erken” değildir ve asla “çok geç” değildir.

  Yine de, mentorluk sürecinden maksimum faydayı sağlayabilmeniz açısından sizin için doğru zaman olup olmadığını anlamak isteyebilirsiniz. Kendinize şu soruları sormanız iyi olabilir:

  •   Konfor alanımdan çıkmaya, öğrenmeye ve farklı bakış açılarına açık mıyım?
  •   Kendime bir ayna tutmaya, geri bildirim almaya hazır mıyım?
  •   Mentorluk sürecine 6 aylık süre boyunca en az 6-10 saat zaman ayırmaya taahhüt edebiliyor muyum?
  •   Kendi gelişimimin sorumluluğunu almaya hazır mıyım?
  •   Mentorluk görüşmelerinin takibini yapmaya, görüşmelere hazırlıklı gelmeye, gelişim hedeflerimi net bir şekilde belirlemeye ve buna göre aksiyona geçmeye taahhüt ediyor muyum?

  İyi Bir Menti Olmak için Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Mentorluk almayı istemeniz, bu yolculuğa çıkmaya istekli olmanız sürece taahhüt etmiş olmanız güzel. Gelişimin ilk adımı kişisel farkındalıktır. Mentorluk sürecinden…

  Mentorluk almayı istemeniz, bu yolculuğa çıkmaya istekli olmanız sürece taahhüt etmiş olmanız güzel.

  Gelişimin ilk adımı kişisel farkındalıktır. Mentorluk sürecinden ve mentorunuzdan ne bekliyorsunuz? Hangi alanlarda gelişmek ve ilerlemek istiyorsunuz? İhtiyacınızı ve bu doğrultuda hedeflerinizi net olarak belirleyin; sizin adınıza mentorunuzun belirlemesini beklemeyin. Hedefinizi netleştirme konusunda mentorunuz size destek olabilir, ama sizin adınıza karar veremez. Hayat sizin hayatınız, gelişiminiz sizin sorumluluğunuz ☺

  Mentorluk ilişkisi açıklık ve güven temelinde şekillenen, karşılıklı öğrenme ve gelişim ilişkisidir. Açıklık ve güven ilişkisini oluşturmak mentorunuzun olduğu kadar sizin de sorumluluğunuzdur.

  Kendinizi tanıtırken, ihtiyacınızı ve hedeflerinizi dile getirirken kendinize ve mentorunuza karşı dürüst olmanız sürecin etkinliği açısından önemli.

   Milyon Kadına Mentor Program Rehberi’mizde yer alan Menti Rol ve Sorumluluklarını hatırlamanız ve Mentiler için Düşünme Soruları bölümünü incelemeniz de yararlı olacaktır.

  Mentorum Olarak Kimi Seçmeliyim?

  Mentorluk sürecinde neye ulaşmak, ne elde etmek istiyorsunuz? Hedefleriniz ne? Kendinizi hangi konularda geliştirmek, hangi alanlarda ilerlemek istiyorsunuz? Bunları net…

  Mentorluk sürecinde neye ulaşmak, ne elde etmek istiyorsunuz? Hedefleriniz ne? Kendinizi hangi konularda geliştirmek, hangi alanlarda ilerlemek istiyorsunuz? Bunları net olarak tanımladıktan sonra bunlara ulaşma yolunda sizi destekleyecek kişileri daha rahat belirleyebilirsiniz.

  Bu kişiler sizin ilgilendiğiniz konunun uzmanı olabilirler, o alanda iş yapıyor olabilirler; ya da sizin gelişiminize destek olabilecek farklı deneyim ve yetkinliklere sahip olabilirler. Ne istediğinizi bilmek, mentor seçiminizi de şekillendirecektir.

  Kaç Mentorum Olabilir?

  Aynı anda yalnızca 1 mentorunuz olabilir. O yüzden hedeflerinize en uygun mentoru seçmeye çalışmanızı öneririz. Mentorunuzla 6 aylık bir süreci…

  Aynı anda yalnızca 1 mentorunuz olabilir. O yüzden hedeflerinize en uygun mentoru seçmeye çalışmanızı öneririz.

  Mentorunuzla 6 aylık bir süreci tamamladıktan sonra, yeni bir mentorla yeni bir sürece başlayabilirsiniz.

  Hedefimi Nasıl Belirlemeliyim?

  Hedeflerinizi belirlemenin ilk adımı, ihtiyacınızın ve ne istediğinizin farkında olmaktır. Bunu netleştirdikten sonra, sizi ulaşmak istediğiniz noktaya taşıyacak hedefleri belirlemek…

  Hedeflerinizi belirlemenin ilk adımı, ihtiyacınızın ve ne istediğinizin farkında olmaktır. Bunu netleştirdikten sonra, sizi ulaşmak istediğiniz noktaya taşıyacak hedefleri belirlemek anlamlı olur.

  Hedefleri belirlerken SMART yöntemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  SMART kavramı, İngilizce Specific (Belirli, spesifik), Measurable (Ölçülebilir), Achievable/Attainable (Ulaşılabilir), Realistic (Gerçekçi) ve Time Bounded (Zaman Sınırı Olan) kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

  Süreçten maksimum yarar sağlamak için hedeflerinizin SMART kriterlerine uyduğundan emin olun:

  +  (S) Net, belirgin, somut olması; çok genel veya muğlak olmaması.

  +  (M) Ölçülebilir olması; bu hedefe ulaşıp ulaşmadığınızı somut olarak ölçebileceğiniz bir kriter olması (davranış değişikliği, beceri kazanımı, performans ölçütü vb.).

  +  (A) Ulaşılabilir olması; sizin mevcut bilgi, birikim, deneyim ve yetkinliğiniz çerçevesinde üzerinde çalışabileceğiniz ve ulaşmanızın mümkün olduğu bir hedef olması.

  +  (R) Gerçekçi olması; sizin mevcut gerçekliğiniz ve durumunuzda gerçekleştirebileceğiniz hedefler olması.

  +  (T) Zaman sınırının olması; üzerinde çalışmak ve gerçekleştirmek için belli bir zamanın tanımlanmış olması; ucu açık ve belirsiz olmaması.

  Daha fazla bilgi için Milyon Kadına Mentor Program Rehberimizi incelemenizi öneririz.

  Menti Olarak Seçildim, Bundan Sonra Ne Olacak Ne Beklemeliyim?

  Bundan sonraki süreçte BinYaprak tarafından e-mail yoluyla düzenli olarak bilgilendirme alacaksınız. Mentor – Menti eşleşmeleri, BinYaprak sistemi üzerinden dinamik olarak…

  Bundan sonraki süreçte BinYaprak tarafından e-mail yoluyla düzenli olarak bilgilendirme alacaksınız.

  Mentor – Menti eşleşmeleri, BinYaprak sistemi üzerinden dinamik olarak gerçekleşmektedir. Bu aşamada yapacağınız şey, bir mentora başvuru yapmak!

  •   BinYaprak web sitesi üzerinden programda yer alan mentorlarımızı görüntüleyebilirsiniz. Mentorlarımızın profillerine ulaşmak için, program ana sayfamızda yer alan “Mentorları Keşfet” butonuna tıklayabilirsiniz!
  •   Kendiniz için en uygun mentor adayını belirledikten sonra, başvurunuzu yapın!

  Siz mentorunuzu ararken, biz de sizinle iletişimde olacağız:

  •   Hem sürece adapte olmak, hem de mentorlukla ilgili bilgiler almaya başlamak için katılabileceğiniz etkinlikler, eğitimler ve yararlanabileceğiniz materyaller ile ilgili bilgilendirme alacaksınız.
  •   Mentorluk Programı’na ait detaylı süreç bilgisi, programla ilgili haberler, gelişmeler, etkinlikler ve duyurular düzenli olarak size bildirilecek.
  •   Başvurduğunuz mentor, talebinizi onayladıktan sonra eşleşmeniz başlayacak, tarafınıza bilgi verilecek ve ilk görüşmede nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili ipuçları paylaşılacak.

   

  Daha fazla bilgi için Milyon Kadına Mentor Program Rehberimizi incelemenizi öneririz.

  Mentora Başvurmak için Belirli Bir Dönem Var mı? Tarih Kaçırma Durumu Olur mu?

  Hayır. Başvurularımız yıl boyunca açık, dilediğiniz zaman bir mentora başvuru yapabilirsiniz. Belirli bir dönemi beklemenize gerek yok.

  Hayır. Başvurularımız yıl boyunca açık, dilediğiniz zaman bir mentora başvuru yapabilirsiniz. Belirli bir dönemi beklemenize gerek yok.

  Bir Mentora Başvurdum, Şimdi Ne Olacak?

  Mentorun başvurunuza yanıt vermek için 2 hafta süresi vardır. Mentorunuzdan yanıt beklediğiniz süre içerisinde - yani maksimum 2 haftalık sürede…
  •   Mentorun başvurunuza yanıt vermek için 2 hafta süresi vardır. Mentorunuzdan yanıt beklediğiniz süre içerisinde - yani maksimum 2 haftalık sürede - başka bir mentora başvuru yapamazsınız. 
  •   Mentorunuz başvurunuzu kabul ederse, eşleşmeniz otomatik olarak gerçekleşir ve süreciniz başlar
  •   Mentorunuz başvurunuzu reddederse, hemen yeni bir mentora başvuru yapabilirsiniz.
  • Mentorunuz 2 haftanın sonunda talebinize hala yanıt vermediyse, başvurunuz otomatik olarak sonlanır ve yine bir başka mentora başvuru yapabilirsiniz.

  Mentora Yaptığım Başvuruyu Geri Alabiliyor Muyum?

  Evet. Bir mentora yaptığınız başvuruyu geri çekebilirsiniz. Bunun için BinYaprak profilinizde yer alan “Eşleşmeler” sekmesine girip, “Başvuruyu İptal Et” seçeneğine…

  Evet. Bir mentora yaptığınız başvuruyu geri çekebilirsiniz.

  Bunun için BinYaprak profilinizde yer alan “Eşleşmeler” sekmesine girip, “Başvuruyu İptal Et” seçeneğine tıklamanız yeterli.

  Başvurunuzu iptal ettiğinizde hem size, hem de mentorunuza bilgilendirme e-postası gider, kendisiyle ayrıca iletişime geçmeniz gerekmemektedir.

  Daha fazla bilgi için Milyon Kadına Mentor Program Rehberimizi incelemenizi öneririz.

  Mentor Eşleşme Başvuruma Dönüş Yapmadı, Ne Olacak?

  Yapmanız gereken şey maksimum 2 hafta beklemek: Mentorun başvurunuza yanıt vermek için 2 hafta süresi vardır. Mentorunuzdan yanıt beklediğiniz süre…

  Yapmanız gereken şey maksimum 2 hafta beklemek:

  •   Mentorun başvurunuza yanıt vermek için 2 hafta süresi vardır. Mentorunuzdan yanıt beklediğiniz süre içerisinde - yani maksimum 2 haftalık sürede - başka bir mentora başvuru yapamazsınız. 
  •   Mentorunuz başvurunuzu kabul ederse, eşleşmeniz otomatik olarak gerçekleşir ve süreciniz başlar
  •   Mentorunuz 2 haftanın sonunda talebinize hala yanıt vermediyse, başvurunuz otomatik olarak sonlanır ve yine bir başka mentora başvuru yapabilirsiniz.

  Mentoru BinYaprak Platformunda “Arkadaş” olarak ekledim. Biz Eşleşmiş mi Olduk?

  Hayır. “Arkadaş” olarak eklemek, diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi iletişim ağı (network) kurma amaçlıdır. Eşleşme başvurusu yapmak için: Program…

  Hayır. “Arkadaş” olarak eklemek, diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi iletişim ağı (network) kurma amaçlıdır.

  Eşleşme başvurusu yapmak için:

  •   Program ana sayfamızda yer alan “Mentorları Keşfet” butonuna tıklayıp mentor profillerini görüntülemeniz,
  •   Kendiniz için en uygun mentor adayını belirledikten sonra, başvurunuzu yapmanız gerekir.
  •   Mentorun başvurunuza yanıt vermek için 2 hafta süresi vardır. Mentorunuzdan yanıt beklediğiniz süre içerisinde - yani maksimum 2 haftalık sürede - başka bir mentora başvuru yapamazsınız. 
  •   Mentorunuz başvurunuzu kabul ederse, eşleşmeniz otomatik olarak gerçekleşir ve süreciniz başlar
  •   Mentorunuz başvurunuzu reddederse, hemen yeni bir mentora başvuru yapabilirsiniz.
  •   Mentorunuz 2 haftanın sonunda talebinize hala yanıt vermediyse, başvurunuz otomatik olarak sonlanır ve yine bir başka mentora başvuru yapabilirsiniz.

  Mentorumla Eşleştim, Şimdi Ne Yapacağım?

  Programda ilk adımı atma ve ilk görüşmeyi organizasyonu için sorumluluk siz mentilerimizdedir. Eşleşme bilgilendirmesinden sonra mentorlarınızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Eşleşmeniz…

  Programda ilk adımı atma ve ilk görüşmeyi organizasyonu için sorumluluk siz mentilerimizdedir. Eşleşme bilgilendirmesinden sonra mentorlarınızla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

  Eşleşmeniz gerçekleştikten sonra, eşleştiğiniz kişi ile ortak bir e-posta üzerinde buluşturulursunuz :) Bu e-posta içerisinde bilgi olarak:

  • Eşleştiğiniz kişinin adı, soyadı ve e-posta adresi;
  • Mentorun kurumu ve pozisyonu,
  • Mentinin üniversitesi ve bölümü yer almaktadır.

  Mentorunuzla e-posta ile iletişime geçebilirsiniz. Geri dönüş almak için biraz sabırlı olmanızı öneriyoruz, mentorunuza 1 haftaya kadar süre verin :) Sonrasında dilerseniz hatırlatma yapabilirsiniz.

  Eşleşme bilgilerinizi aynı zamanda BinYaprak profillerinizdeki “Menti” sekmesi üzerinden de görüntüleyebilirsiniz.

  BinYaprak profilleri ile ilgili daha fazla bilgi için Milyon Kadına Mentor Program Rehberimizi incelemenizi öneririz.

  Mentorumla BinYaprak Platformu Üzerinden mi İletişime Geçeceğim?

  Hayır. BinYaprak platformu, birbirinizin profillerini görüntülediğiniz, eşleşme başvurularını yaptığınız alandır. Eşleşmeniz gerçekleştikten sonra mentorunuzla ortak bir e-postada buluşturulursunuz. Mentorunuzla e-posta…

  Hayır. BinYaprak platformu, birbirinizin profillerini görüntülediğiniz, eşleşme başvurularını yaptığınız alandır.

  Eşleşmeniz gerçekleştikten sonra mentorunuzla ortak bir e-postada buluşturulursunuz. Mentorunuzla e-posta üzerinden iletişime geçmenizi bekliyoruz. İlk adımı atma sorumluluğu sizde :)

  Birden Fazla Mentorla Eşleşebilirim Sanıyordum. Hedeflerim için Şu Anda Eşleştiğim Mentordan Daha Uygun Birisi Var. Ne Yapabilirim?

  Milyon Kadına Mentor programında menti aynı anda sadece 1 mentora başvurabiliyor. Başka mentora başvurmak için 6 aylık eşleşme sürecinin tamamlanması…

  Milyon Kadına Mentor programında menti aynı anda sadece 1 mentora başvurabiliyor.

  Başka mentora başvurmak için 6 aylık eşleşme sürecinin tamamlanması gerekiyor. 6 ay tamamlandıktan sonra eşleşmeye açık başka mentorlara başvurabilirsiniz.

  Bununla birlikte, bazı durumlarda eşleştirmeyi sonlandırmak hakkına sahipsiniz, daha detaylı bilgi için bu sayfanın sonundaki “Görüşmeleri Hangi Durumlarda Sonlandırabilirim” başlığına gidebilirsiniz.

  Görüşmeler Nerede, Ne Zaman, Hangi Saatlerde Olacak?

  Mentorluk görüşmeleri online olarak gerçekleştirilecektir. Mentor ve menti, kendi aralarında istedikleri platformu, tarih ve saati kararlaştırıp görüşmelerini gerçekleştirebilirler, dolayısıyla planlama…

  Mentorluk görüşmeleri online olarak gerçekleştirilecektir.

  Mentor ve menti, kendi aralarında istedikleri platformu, tarih ve saati kararlaştırıp görüşmelerini gerçekleştirebilirler, dolayısıyla planlama esnektir.

  Görüşmeleri Nereden/Nasıl Gerçekleştireceğiz?

  Mentorluk görüşmelerinizi, mentinizle ortak olarak belirleyeceğiniz bir platform üzerinden, online olarak gerçekleştirmenizi bekliyoruz. Zoom/Skype/Teams/Google Meets/FaceTime vb. uygulamaları kullanabilirsiniz. Görüşmeleri gerçekleştirip…

  Mentorluk görüşmelerinizi, mentinizle ortak olarak belirleyeceğiniz bir platform üzerinden, online olarak gerçekleştirmenizi bekliyoruz.

  Zoom/Skype/Teams/Google Meets/FaceTime vb. uygulamaları kullanabilirsiniz.

  Görüşmeleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğinize dair bir BinYaprak sisteminde bir kayıt tutulmaz.

  Yalnızca, sizinle paylaştığımız anketlerde bu konuda bize bilgi verebilirsiniz.

  Eşleşme Tarihimizden Sonraki Dört Hafta İçinde Mentorum ile Görüşemedim. Bundan Sonra Ne Olacak?

  Size ilettiğimiz anket aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bizi bilgilendirin. Eğer 4 hafta içinde mentorunuz ile iletişime geçemediyseniz, eşleştirmeniz sona…

  Size ilettiğimiz anket aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bizi bilgilendirin.

  Eğer 4 hafta içinde mentorunuz ile iletişime geçemediyseniz, eşleştirmeniz sona erecek; tekrar menti havuzuna alınacaksınız.

  Başka bir mentor için başvurmanız ve eşleşme gerçekleştikten sonraki 4 hafta içerisinde mentorunuzla iletişime geçtiğinizden emin olmanız gerekecek. 

  İkinci eşleşmenizin de süresi dolarsa, ve iki durumda da görüşememeniz sizden kaynaklanmışsa, artık yeni bir mentor için başvuramazsınız.

  Anketlerle ilgili daha fazla bilgi için Milyon Kadına Mentor Program Rehberimizi incelemenizi öneririz.

  Mentorumla İlk Görüşmemi Gerçekleştirdim. Bunu Bir Yere Bildirmem, Bir Şey Yapmam Gerekiyor Mu?

  Hayır, görüşme yaptıktan sonra bir yere bildirmeniz gerekmiyor. Sadece size gönderilen anketleri doldurmanız ve takipte kalmanız yeterli.

  Hayır, görüşme yaptıktan sonra bir yere bildirmeniz gerekmiyor. Sadece size gönderilen anketleri doldurmanız ve takipte kalmanız yeterli.

  Mentorumla Görüştüm, Ama Bir Süredir Ulaşamıyorum / Eşleştirmeden Sonra İletişimlerime Cevap Vermiyor. Ne Yapabilirim?

  Bu bilgileri her ay size gönderdiğimiz anketlerimizde bizimle paylaşabilirsiniz. Daha sonra sizi mentorunuz ile temasa geçirmek için elimizden geleni yapacağız.…

  Bu bilgileri her ay size gönderdiğimiz anketlerimizde bizimle paylaşabilirsiniz. Daha sonra sizi mentorunuz ile temasa geçirmek için elimizden geleni yapacağız.

  Bir sonuç elde edilemezse, eşleştirmeniz sona erdirilecek ve yeni bir mentora başvuru yapabileceksiniz.

  Mentorum ile Sürece Başladım, Ama X,Y,Z Sebeplerle Devam Etmek İstemiyorum / X,Y,Z Sebeplerle Mentorum Devam Etmek İstemiyor, Şimdi Ne Olacak?

  Programda menti olarak yer almak 6 aylık süre boyunca en az 6-10 saatlik bir zaman taahhüdü gerektirir. Buna rağmen gerek…

  Programda menti olarak yer almak 6 aylık süre boyunca en az 6-10 saatlik bir zaman taahhüdü gerektirir. Buna rağmen gerek siz, gerekse mentorunuz çeşitli sebeplerle görüşmeleri sonlandırmak isteyebilirsiniz.

  Bu durumda sizinle aylık olarak paylaştığımız anketler aracılığıyla veya info@turkishwin.com adresi üzerinden bize ulaşın.

  Görüşmeleri hangi durumlarda sonlandırabileceğiniz ve alabileceğiniz aksiyonlar ile ilgili detaylı bilgiyi bir sonraki başlıkta bulabilirsiniz.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.