SIKÇA SORULAN SORULAR

  Kariyer alanında daha fazla kadının yer almasına katkı sağla, harekete geç! 

  Tanıtım toplantılarımızı kaçırma.

  Sorular
  Konular

  Liseler

  Milyon Kadına Mentor Lise Grup Mentorluk Programı Liselere Nasıl Katkı Sağlar?

  Öğrencileriniz iş ve kariyer anlamında farklı rotalara tanıklık eder ve alanında güçlü rol modellerden ilhamla bir gelişim sürecine girer. STEM,…
  1. Öğrencileriniz iş ve kariyer anlamında farklı rotalara tanıklık eder ve alanında güçlü rol modellerden ilhamla bir gelişim sürecine girer.
  2. STEM, rehberlik ve kariyer derslerinizde deneyimlerini paylaşacak rol modellere hızlıca ulaşma fırsatı yakalarsınız. 
  3. Mentor listelerimizi kullanarak,  sınıfınıza davet edeceğiniz rol modelleri öğrencilerinizle birlikte seçerek öğrenim ve keşif sürecini birlikte tasarlayabilirsiniz. 
  4. Milyon Kadına Mentor Lise Programına katılan diğer okul yöneticileriyle tanışma ve deneyim paylaşımı fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. 
  5. Programın mentorluk eğitimleri ve ilham buluşmalarına dilerseniz velileri davet ederek, öğrencilerinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

  Milyon Kadına Mentor Lise  Grup Mentorluk Program Rehberini İnceleyebilir Miyim?

  Evet! Lise Program Rehberimize bu linkten ulaşabilir ve program hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin.

  Evet! Lise Program Rehberimize bu linkten ulaşabilir ve program hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin. 

   

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına Okul Katılım Kriteri Nedir?

  Kimler katılabilir? Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liseler Mentorluk programına gönüllü olarak katılmak isteyen liseler Nasıl Katılabilirsiniz? İlgilenen…

   

  Kimler katılabilir?

  • Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim  Genel Müdürlüğüne bağlı liseler 
  • Mentorluk programına gönüllü olarak katılmak isteyen liseler 

  Nasıl Katılabilirsiniz?

  İlgilenen liseler, Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı web sayfamızda yer alan “Okul Katılımı Başvurusu” formunu doldurarak, okulları adına programa başvuru yapabilirler.

  Lise Yönetimindeyim.  Milyon Kadına Mentor Lise  Grup Mentorluk Programı Katılım Adımları Nedir?

  Sizi bekliyoruz! Aşağıdaki adımları tamamlayıp, grup mentorluk programınıza başlayabilirsiniz. Lise Koordinatörü Başvurusu: Lise programına katılmak isteyen liseler okul tarafından atanan/…

  Sizi bekliyoruz! Aşağıdaki adımları tamamlayıp, grup mentorluk programınıza başlayabilirsiniz. 

  Lise Koordinatörü Başvurusu:

  • Lise programına katılmak isteyen liseler okul tarafından atanan/ seçilen öğretmen tarafından “Okul Başvuru Formu - Lise Koordinatör Profili”  doldurulur.
  • Lise koordinatörleri bilgilerin doğruluğu TurkishWIN tarafından kontrol edildikten sonra, okulun başvurusu onaylanır.

  Lisenin Kurum & Mentor Talebi Oluşturması

  • Milyon Kadına Mentor web sayfasında Lise mentorları bölümünden Lise Programına katılan kurum ve mentorları inceler. 
  • En az bir (1) en fazla (2) kurum; toplamda en az dört (4) en fazla (6) mentor seçmelidir.
  • 6  haftalık program takvimini belirledikten sonra mentorluk almak istediği kurum ve mentorlarını seçip Kendisine tanımlanan panel üzerinden “Yeni Grup Mentorluk Talebi Oluştur” seçeneğine tıklayarak, Mentor Talep Formunu doldurur.
  • İlk Kurum seçilir sonra liste üzerinden mentor seçimini yapar. Aynısını 2. kurum için de yapar. Hangi takvim aralığında, hangi gün ve saatte mentorluk görüşmeleri planladığını belirtir.
  • Lise koordinatörünün doldurduğu form, ilgili kurumun program yöneticisine sistemden doğrudan iletilir. 

  Lise - Kurum Eşleşmesi

  • Kurum program yöneticisi okulun başvurusunu onayladığında eşleşme gerçekleşmiş olur.
  • Onayın ardından lise koordinatörüne gelen bilgi e-postasında iletişim bilgileri iletilir. Lise koordinatörü, kurum program yöneticisine doğrudan iletişime geçer ve süreci organize etmek üzere ilk adımı atar. 
  • Kurumun program yöneticisi, belirlenen mentorlarla okulun bildirdiği takvime göre mentorluk seanslarını ayarlayıp okul Lise Koordinatörünü bilgilendirir.
  • Program yöneticileri lise ile ilgili süreçleri  BinYaprak 1-1 Mentorluk programları ile aynı  panellinden  ayrı bir bölüm olarak takip edebilir.
  • Liseler, kendilerine tanımlanmış olan lise koordinatörü paneli üzerinden süreci takip ederler.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına Katılan Mentor ve Kurumları Nasıl Keşfedebilirim?

  Bir tıkla! Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı web sayfamızda katılan kurum ve mentorları keşfedebilir, hayalinizdeki rehberlik sohbetlerini tasarlayabilirsiniz.…

  Bir tıkla! Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı web sayfamızda katılan kurum ve mentorları keşfedebilir, hayalinizdeki rehberlik sohbetlerini tasarlayabilirsiniz.

  Çoklu filtreleme özelliği sayesinde, “kurum” filtresini kullanabilir, bu sayede katılan tüm kurumları da görebilirsiniz.

  İstediğimiz Mentor ve Kurumları Seçmemiz Mümkün mü?

  Evet! Lisede mentorluk yapmayı kabul etmiş şirket ve mentorları tarayarak mentor başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. 6 haftalık program süresince en az 1…

   

  Evet! Lisede mentorluk yapmayı kabul etmiş şirket ve mentorları tarayarak mentor başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. 6 haftalık program süresince en az 1 en fazla 2 kuruma  başvurabileceksiniz. 

  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yöneticiyim /Öğretmenim. Milyon Kadına Mentor Lise Programına Okul Olarak Katılabilir miyiz?

  Milyon Kadına Mentor Lise grup mentorluk programı için 8 Aralık 2022 tarihinde imzalanan protokol Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne…

  Milyon Kadına Mentor Lise grup mentorluk programı için 8 Aralık 2022 tarihinde  imzalanan protokol Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim  Genel Müdürlüğüne bağlı okulları kapsamaktadır. Bu protokol yürürlükte olduğu sürece sadece Ortaöğretim Genel müdürlüğüne bağlı okulları Lise programımıza dahil edebileceğiz. Milyon kadına Mentor programındaki güncel haberleri takip etmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Kapsam konusunda değişiklik olursa bültenimizden mutlaka yayınlarız.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı Hangi Dönemlerde Açık Oluyor? Ne Zaman Başvurabiliriz?

  Senede 2 kez, her eğitim öğretim döneminin ilk haftalarında lise grup mentorluk programımızın başvuruları açık olacaktır. 

  Senede 2 kez,  her eğitim öğretim döneminin ilk haftalarında lise grup mentorluk programımızın başvuruları açık olacaktır. 

  Okul Katılım Başvuru Formunu Doldurmadan Nasıl Bir Hazırlık Yapmalıyız?

  Öncelikle, öğrencilerinizle programı paylaşıp, grup mentorluğuna katılan mentor ve kurumları birlikte inceleyip, ilgi yaratabilirsiniz. İlgilenen öğrencilerin olması durumunda, programa başvuru…

  Öncelikle, öğrencilerinizle programı paylaşıp,  grup mentorluğuna katılan mentor ve kurumları birlikte inceleyip, ilgi yaratabilirsiniz. İlgilenen öğrencilerin olması durumunda, programa başvuru yapmanız anlamlı olur.

  Okul Katılım Başvuru Formunu Doldurdum. Ne zaman dönüş alırım?

  Başvurunuza dönüş alamadıysanız bize info@turkishwin.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

  Başvurunuza dönüş alamadıysanız bize info@turkishwin.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

  Okul Müdürlüğü Olarak Kimler Milyon Kadına Mentor Lise Programına Başvurabilir?

  Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul müdürü ya da…

  Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul müdürü ya da sınıf öğretmenidir. Okulun belirleyeceği kişi, okul adına başvuruyu yapabilir.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına Katılan Okul Müdürlüğünün Sorumlulukları Nedir?

  Okul Müdürlüğü Kimdir? Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul…

  Okul Müdürlüğü Kimdir?

  Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul müdürü ya da sınıf öğretmenidir.

  Programın etkin ve verimli bir şekilde ilerleyebilmesinde siz değerli lise öğretmenlerimizin rolü çok büyük. İyi ki bizimlesiniz! 

  Programda öğrencilerimiz ve deneyim paylaşımı yapacak mentor arasında köprü kuracak, öğrencilerin ilgi alanlarını, meraklarını, kendilerini geliştirmek istedikleri konuları bilen ve bu alanlarda mentorların gelmesini talep ve koordine etme sorumluluğunu siz yetkin öğretmenlerimize veriyoruz

  Grup mentorluğu paylaşımlarında sizin de bulunmanız, öğrenciler ve mentor arasındaki iletişimi ve toplantı akışına liderlik etmeniz çok değerli ve gereklidir. 

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına katılan okul müdürlüğünün sorumlulukları: 

  • Öğretmen Seçimi: Okulda mentorluk programının planlamasını ve öğrenci organizasyonunu yapacak bir koordinatör öğretmen görevlendirmek, 
  • Veli Bilgilendirme Toplantısı: Velilerden gelecek talebe göre okul öğrencilerinin ailesine STEM alanlarına yönelik olarak bilgilendirme toplantılarının yapılmasını sağlamak,
  • Koordinatör Öğretmenin Bilgilendirilmesi & Yetkilendirilmesi: Koordinatör öğretmeni şu konularda yetkilendirmek:
   • Mentorluk programına katılacak öğrencilerin belirlenmesi, 
   • Altı (6) haftalık mentorluk takviminin çıkarılması mentorluk programında yer alacak mentor seçiminin https://binyaprak.com/milyon-kadina-mentor-lise-programi  platformu üzerinden yapılması 
   • Dijital/yüz yüze ortamda belirlenen mentorlarla öğrencilerin buluşmalarının sağlanması.
  • Öğrenci Seçimi: Mentorluk programına katılacak öğrencilerin mentorle etkileşiminin yüksek olması açısından grupların STEM alanlarına merakı ve ilgisi olan gönüllü öğrencilerden oluşmasını sağlamak,
  • Anketlerin Takibi: Mentorluk programına katılacak öğrencilerin mentorluk eğitimlerini başlamadan önce ve altı etkinlik sonrasında 2 (iki) defa kişisel bilgilere yer verilmeyen anketi doldurmalarını sağlamak,
  • Teknik Altyapı: Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına öğrencilerin okulda yüz yüze veya okuldan/uzaktan dijital ortamda katılabilmesi için gerekli hazırlığı yapmak.

   

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programı’nın sahadaki uygulama sürecini emanet ettiğimiz süper kahramanlarımız olan sizlere güveniyoruz. 

   

  Süreçte herhangi bir konuda aksaklık yaşandığında gerekli iyleştirmeyi yapabilmemiz ve size destek verebilmemiz için bize info@turkishwin.com adresinden ulaşabilirsiniz! 

  Okul ve Kurum Eşleşmeleri Nasıl Gerçekleşir?

  Eşleşme süreci, BinYaprak sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Lise, Mentor Talep Formunu Doldurur: Kendisine tanımlanan panel üzerinden “Yeni Grup Mentorluk Talebi Oluştur”…

  Eşleşme süreci, BinYaprak sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

   

  • Lise, Mentor Talep Formunu Doldurur: 

   

  Kendisine tanımlanan panel üzerinden “Yeni Grup Mentorluk Talebi Oluştur” seçeneğine tıklayarak, mentor talep formunu doldurur.

  Bunu yaparken:

  • En az bir (1) en fazla (2) kurum seçmelidir.
  • Toplamda en az dört (4) en fazla (6) mentor seçmelidir.
  • Lise koordinatörü, web sitesi üzerinden lise programında yer alabilecek mentorların profillerini görüntüleyebilir, çoklu filtreleme ile detaylı arama yapabilir. Bu sayede hangi mentorlarla çalışmak istediğini netleştirebilir.
  • Grup mentorluğuna katılacak öğrenci sayısı, hangi dönemde (güz/bahar) ve haftanın hangi gün/saatinde katılım göstermek istediği vb. detaylar doldurulur.
  • Form tamamlandığında, ilgili kurum/kurumların program yöneticilerine otomatik olarak gönderilir.

   

  • Kurum, Mentor Talep Formunu İnceler, Onaylar

   

  • Kurum program yöneticisi, formu inceler.
  • Mentorları ile görüşerek, lisenin talep ettiği gün/saat uygunluklarını kontrol eder.
  • Uygun olunması durumunda, lisenin talebini onaylar. 
  • Kurum program yöneticisi lisenin talebini onayladığında okul-kurum eşleşmesi gerçekleşmiş olur :)

  Grup Mentorluğu Görüşmeleri Ne Kadar Sürüyor?

  6 hafta sürecek programda, toplamda 6 saat olmak üzere 6 görüşme gerçekleşecektir. Haftada 1 kez buluşulur, her görüşme 1 saat…

  6 hafta sürecek programda, toplamda 6 saat olmak üzere 6 görüşme gerçekleşecektir. Haftada 1 kez buluşulur, her görüşme 1 saat sürer. 

  Grup Mentorluğu Görüşmeleri Nasıl Gerçekleşiyor? Yüz Yüze Görüşme Planlayabilir Miyiz?

  Görüşmeler online gerçekleşiyor. Okul veya kurum tarafından link gönderilir. Okul isterse ve mentorun durumu uygunsa grup mentorluğu görüşmeleri okulda grup…

  Görüşmeler online gerçekleşiyor. Okul veya kurum tarafından link gönderilir. Okul isterse ve mentorun durumu uygunsa grup mentorluğu görüşmeleri okulda grup olarak katılımla  yüz yüze de yapılabilir. 

  Görüşmeler Sınav Dönemine Denk Gelirse Ne Yapacağız?

  Okul müdürlüğü olarak katılımın düşük olacağını düşünüyorsanız 1 hafta önceden kurum program yöneticisi ve mentorla görüşülmesini öneriyoruz.

  Okul müdürlüğü olarak katılımın düşük olacağını düşünüyorsanız 1 hafta önceden kurum program yöneticisi ve mentorla görüşülmesini öneriyoruz.

  Grup Mentorluğu Görüşmelerinde Neler Konuşuluyor?

  Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin (…

  Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin ( mentilerin)   sorularını yanıtlar ve onlara perspektif sunar.

  Milyon Kadına Lise Mentorluk Programında Eğitim Veriliyor mu?

  Hayır. Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin…

  Hayır. Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin ( mentilerin)   sorularını yanıtlar ve onlara perspektif sunar. 

  Mentora Ulaşamazsam Ne Yapmalıyım?

  Öncelikle kurumun program yöneticisi ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Öncelikle kurumun program yöneticisi ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Grup Mentorluk Görüşmelerini Tamamladık. Şimdi Ne Yapmalıyız?

  Programda hem programın etki ölçüm raporunda kullanılacak hem de program için önerilerinizi alabileceğimiz anketlerimiz bulunuyor. Bu anketler MEB tarafından onaylanan…

  Programda hem programın etki ölçüm raporunda kullanılacak hem de program için önerilerinizi alabileceğimiz anketlerimiz bulunuyor. Bu anketler MEB tarafından onaylanan anketlerdir. 

  Lise öğrencileri (mentiler) için olan anketler : Bu anketler program başlamadan önce ve 6 haftalık program bitiminde programa katılan öğrencilere anonim cevap olarak alacağımız anketlerdir. Anket bilgilendirme ve koordinasyonu lise koordinatör öğretmeninin sorumluluğundadır. 

  Lise koordinatörleri için olan anket : Bu anket, programın sonunda lise koordinatör öğretmenine gönderilen ankettir. Özellikle program öncesi, program sırasında ve program sonunda kendi gözlemleri ve programla ilgili  önerilerin alındığı yapıda hazırlanmıştır. 

  Kurum program yöneticileri için olan anket : Bu anket, programın sonunda kurum program yöneticisine  gönderilen ankettir. Özellikle program öncesi mentor lise koordinasyonun, program sırasında  ve program  sonunda yaşadıkları tecrübelerin, varsa geri bildirimlerinin  ve programla ilgili önerilerinin alındığı yapıda hazırlanmıştır. 

  Mentorlar  için olan anket : Bu anket, programın sonunda lise programına katılan mentorlara gönderilen ankettir. Özellikle program öncesi lise ile koordinasyon,program sırasında  yaşadıkları tecrübelerin, varsa geri bildirimlerinin  ve programla ilgili önerilerinin alındığı yapıda hazırlanmıştır. 

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.