SIKÇA SORULAN SORULAR

  Kariyer alanında daha fazla kadının yer almasına katkı sağla, harekete geç! 

  Tanıtım toplantılarımızı kaçırma.

  Sorular
  Konular

  Lise Grup Mentorluk Programı

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programı Temel Prensipleri Nedir?

  Milyon Kadına Mentor Hareketi kapsamında Lise Grup Mentorluk Programı, altı (6) haftalık bir grup mentorluğu çalışmasıdır. Programa okullar ve kurumlar…

  Milyon Kadına Mentor Hareketi kapsamında Lise Grup Mentorluk Programı, altı (6) haftalık bir grup mentorluğu çalışmasıdır. Programa okullar ve kurumlar başvurabilir. 

  • 15-18 yaş arası lise öğrencisi genç kızlardan oluşan menti grubu ile STEM alanlarından deneyim ve uzmanlık sahibi olan mentor, dijital (online bir platform)/ yüz yüze ortamda bir araya gelirler. 
  • Görüşmelerde ilgili lise koordinatörü veya lisenin sorumlu hocası da gözetmen olarak bulunur. 
  • Görüşmeler haftada bir (1) kez gerçekleştirilir ve bir (1) saat sürer. 
  • Lise koordinatörü toplam altı (6) haftalık grup mentorluk buluşmalarını en az bir (1), en fazla iki (2) kurumdan mentor talep ederek organize eder. 
  • Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin (mentilerin) sorularını yanıtlar ve onlara perspektif sunar. 
  • Her grup mentorluk sohbetinde sınıf öğretmeni kolaylaştırıcı olarak katkı ve koordinasyonu sağlar. 

  Lise programımızla ile ilgili daha fazla bilgi için, Lise Programı websitemizi inceleyebilir,  Lise Mentorluk programı Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirisiniz ya da Milyon Kadına Mentor Lise Programı  Mentorluk Rehberimize göz atabilirsiniz. 

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programı, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Müdürlüğü Tarafından Onaylı Bir Program mıdır?

  Evet! Milyon Kadına Mentor programı paydaşlarından Türkiye Bilişim Derneği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan 8 Aralık…

  Evet! Milyon Kadına Mentor programı paydaşlarından Türkiye Bilişim Derneği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan 8 Aralık 2022 tarihli protokol  ile hayata geçen Milyon Kadına Mentor Lise Programı kapsamında; Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda eğitim gören 15-18 yaş arası kız öğrencilerle STEM  alanlarında deneyim ve uzmanlık sahibi liderlerin bir araya getirilerek öğrencilerin STEM alanında kariyer yolları ve imkânlar ile ilgili bilgi sahibi olması, pozitif tutum geliştirmeleri ve  öğrenci ve velilerin bilgilendirilmeleri  amaçlanmaktadır.

  Milyon Kadına Mentor Lise Grup Mentorluk Programına Katılımınız Neden Önemli?

  STEM Eğitimi Türkiye Raporu (2000-2014) verilerine göre, ÖSYM yerleştirmelerinde ilk 1000’de yer alan sayısal bölüm öğrencileri içerisinde erkeklerin STEM alanları…

  STEM Eğitimi Türkiye Raporu (2000-2014) verilerine  göre, ÖSYM yerleştirmelerinde ilk 1000’de yer alan sayısal bölüm öğrencileri içerisinde erkeklerin STEM alanları yerleştirme oranının ortalama % 81,4, kızların ise % 18,6 olduğu görülmektedir. Erkek ve kızların STEM alanları yerleştirme oranları arasında büyük bir fark bulunmaktadır.

  İstediği her sayısal bölüme girebilecek genç kızlarımızın önündeki en büyük engel rol model, bilgi ve fırsat eşitliği eksikliğidir. Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk programının ilk pilot çalışmasında bu engelleri birlikte aşabileceğimizi sevinçle gördük.  9 okulun öğrencilerini  14 kurumdan katılım sağlayan mentorlarla  50 görüşmede buluşturduğumuz pilot programımızın anket sonuçlarını paylaşmak istiyoruz: 

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına katılımınız için gün bugün! 

  *https://www.aydin.edu.tr/tr-tr/akademik/fakulteler/egitim/Documents/STEM%20E%c4%9fitimi%20T%c3%bcrkiye%20Raporu.pdf

  Grup Mentorluğu Nedir? 

  Grup mentorluğu, birden fazla mentinin ortak bir öğrenme hedefi ile bir grup olarak bir araya geldiği ve bir mentorla çalıştığı…

  Grup mentorluğu, birden fazla mentinin ortak bir öğrenme hedefi ile bir grup olarak bir araya geldiği ve bir mentorla çalıştığı bir mentorluk uygulamasıdır.  

  Grup mentorluğu mentilere:

  • Hem mentorun deneyimlerinden öğrenme imkanı, 
  • Hem de gruptaki diğer mentilerin deneyimlerinden ve bakış açılarından ilham alarak geleceğe dair somut bir kariyer planı çizebilmesi fırsatı sağlar.

  Grup mentorluğunda süreç hedefleri belirlenirken;

  • Mentilerin süreçten beklentilerini netleştirmesi ve kendi gelişim hedeflerini belirlemesi,
  • Bununla birlikte grup olarak süreçten beklentilerini ve grup olarak ulaşmak istedikleri hedefin netleştirilmesi önemlidir.

  Liseler

  Milyon Kadına Mentor Lise Grup Mentorluk Programı Liselere Nasıl Katkı Sağlar?

  Öğrencileriniz iş ve kariyer anlamında farklı rotalara tanıklık eder ve alanında güçlü rol modellerden ilhamla bir gelişim sürecine girer. STEM,…
  1. Öğrencileriniz iş ve kariyer anlamında farklı rotalara tanıklık eder ve alanında güçlü rol modellerden ilhamla bir gelişim sürecine girer.
  2. STEM, rehberlik ve kariyer derslerinizde deneyimlerini paylaşacak rol modellere hızlıca ulaşma fırsatı yakalarsınız. 
  3. Mentor listelerimizi kullanarak,  sınıfınıza davet edeceğiniz rol modelleri öğrencilerinizle birlikte seçerek öğrenim ve keşif sürecini birlikte tasarlayabilirsiniz. 
  4. Milyon Kadına Mentor Lise Programına katılan diğer okul yöneticileriyle tanışma ve deneyim paylaşımı fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. 
  5. Programın mentorluk eğitimleri ve ilham buluşmalarına dilerseniz velileri davet ederek, öğrencilerinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

  Milyon Kadına Mentor Lise  Grup Mentorluk Program Rehberini İnceleyebilir Miyim?

  Evet! Lise Program Rehberimize bu linkten ulaşabilir ve program hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin.

  Evet! Lise Program Rehberimize bu linkten ulaşabilir ve program hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsin. 

   

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına Okul Katılım Kriteri Nedir?

  Kimler katılabilir? Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı liseler Mentorluk programına gönüllü olarak katılmak isteyen liseler Nasıl Katılabilirsiniz? İlgilenen…

   

  Kimler katılabilir?

  • Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim  Genel Müdürlüğüne bağlı liseler 
  • Mentorluk programına gönüllü olarak katılmak isteyen liseler 

  Nasıl Katılabilirsiniz?

  İlgilenen liseler, Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı web sayfamızda yer alan “Okul Katılımı Başvurusu” formunu doldurarak, okulları adına programa başvuru yapabilirler.

  Lise Yönetimindeyim.  Milyon Kadına Mentor Lise  Grup Mentorluk Programı Katılım Adımları Nedir?

  Sizi bekliyoruz! Aşağıdaki adımları tamamlayıp, grup mentorluk programınıza başlayabilirsiniz. Lise Koordinatörü Başvurusu: Lise programına katılmak isteyen liseler okul tarafından atanan/…

  Sizi bekliyoruz! Aşağıdaki adımları tamamlayıp, grup mentorluk programınıza başlayabilirsiniz. 

  Lise Koordinatörü Başvurusu:

  • Lise programına katılmak isteyen liseler okul tarafından atanan/ seçilen öğretmen tarafından “Okul Başvuru Formu - Lise Koordinatör Profili”  doldurulur.
  • Lise koordinatörleri bilgilerin doğruluğu TurkishWIN tarafından kontrol edildikten sonra, okulun başvurusu onaylanır.

  Lisenin Kurum & Mentor Talebi Oluşturması

  • Milyon Kadına Mentor web sayfasında Lise mentorları bölümünden Lise Programına katılan kurum ve mentorları inceler. 
  • En az bir (1) en fazla (2) kurum; toplamda en az dört (4) en fazla (6) mentor seçmelidir.
  • 6  haftalık program takvimini belirledikten sonra mentorluk almak istediği kurum ve mentorlarını seçip Kendisine tanımlanan panel üzerinden “Yeni Grup Mentorluk Talebi Oluştur” seçeneğine tıklayarak, Mentor Talep Formunu doldurur.
  • İlk Kurum seçilir sonra liste üzerinden mentor seçimini yapar. Aynısını 2. kurum için de yapar. Hangi takvim aralığında, hangi gün ve saatte mentorluk görüşmeleri planladığını belirtir.
  • Lise koordinatörünün doldurduğu form, ilgili kurumun program yöneticisine sistemden doğrudan iletilir. 

  Lise - Kurum Eşleşmesi

  • Kurum program yöneticisi okulun başvurusunu onayladığında eşleşme gerçekleşmiş olur.
  • Onayın ardından lise koordinatörüne gelen bilgi e-postasında iletişim bilgileri iletilir. Lise koordinatörü, kurum program yöneticisine doğrudan iletişime geçer ve süreci organize etmek üzere ilk adımı atar. 
  • Kurumun program yöneticisi, belirlenen mentorlarla okulun bildirdiği takvime göre mentorluk seanslarını ayarlayıp okul Lise Koordinatörünü bilgilendirir.
  • Program yöneticileri lise ile ilgili süreçleri  BinYaprak 1-1 Mentorluk programları ile aynı  panellinden  ayrı bir bölüm olarak takip edebilir.
  • Liseler, kendilerine tanımlanmış olan lise koordinatörü paneli üzerinden süreci takip ederler.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına Katılan Mentor ve Kurumları Nasıl Keşfedebilirim?

  Bir tıkla! Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı web sayfamızda katılan kurum ve mentorları keşfedebilir, hayalinizdeki rehberlik sohbetlerini tasarlayabilirsiniz.…

  Bir tıkla! Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı web sayfamızda katılan kurum ve mentorları keşfedebilir, hayalinizdeki rehberlik sohbetlerini tasarlayabilirsiniz.

  Çoklu filtreleme özelliği sayesinde, “kurum” filtresini kullanabilir, bu sayede katılan tüm kurumları da görebilirsiniz.

  İstediğimiz Mentor ve Kurumları Seçmemiz Mümkün mü?

  Evet! Lisede mentorluk yapmayı kabul etmiş şirket ve mentorları tarayarak mentor başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. 6 haftalık program süresince en az 1…

   

  Evet! Lisede mentorluk yapmayı kabul etmiş şirket ve mentorları tarayarak mentor başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. 6 haftalık program süresince en az 1 en fazla 2 kuruma  başvurabileceksiniz. 

  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yöneticiyim /Öğretmenim. Milyon Kadına Mentor Lise Programına Okul Olarak Katılabilir miyiz?

  Milyon Kadına Mentor Lise grup mentorluk programı için 8 Aralık 2022 tarihinde imzalanan protokol Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne…

  Milyon Kadına Mentor Lise grup mentorluk programı için 8 Aralık 2022 tarihinde  imzalanan protokol Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim  Genel Müdürlüğüne bağlı okulları kapsamaktadır. Bu protokol yürürlükte olduğu sürece sadece Ortaöğretim Genel müdürlüğüne bağlı okulları Lise programımıza dahil edebileceğiz. Milyon kadına Mentor programındaki güncel haberleri takip etmek istiyorsanız bültenimize abone olabilirsiniz. Kapsam konusunda değişiklik olursa bültenimizden mutlaka yayınlarız.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı Hangi Dönemlerde Açık Oluyor? Ne Zaman Başvurabiliriz?

  Senede 2 kez, her eğitim öğretim döneminin ilk haftalarında lise grup mentorluk programımızın başvuruları açık olacaktır. 

  Senede 2 kez,  her eğitim öğretim döneminin ilk haftalarında lise grup mentorluk programımızın başvuruları açık olacaktır. 

  Okul Katılım Başvuru Formunu Doldurmadan Nasıl Bir Hazırlık Yapmalıyız?

  Öncelikle, öğrencilerinizle programı paylaşıp, grup mentorluğuna katılan mentor ve kurumları birlikte inceleyip, ilgi yaratabilirsiniz. İlgilenen öğrencilerin olması durumunda, programa başvuru…

  Öncelikle, öğrencilerinizle programı paylaşıp,  grup mentorluğuna katılan mentor ve kurumları birlikte inceleyip, ilgi yaratabilirsiniz. İlgilenen öğrencilerin olması durumunda, programa başvuru yapmanız anlamlı olur.

  Okul Katılım Başvuru Formunu Doldurdum. Ne zaman dönüş alırım?

  Başvurunuza dönüş alamadıysanız bize info@turkishwin.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

  Başvurunuza dönüş alamadıysanız bize info@turkishwin.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

  Okul Müdürlüğü Olarak Kimler Milyon Kadına Mentor Lise Programına Başvurabilir?

  Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul müdürü ya da…

  Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul müdürü ya da sınıf öğretmenidir. Okulun belirleyeceği kişi, okul adına başvuruyu yapabilir.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına Katılan Okul Müdürlüğünün Sorumlulukları Nedir?

  Okul Müdürlüğü Kimdir? Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul…

  Okul Müdürlüğü Kimdir?

  Okul Müdürlüğü, okulun programa katılımını ve programdan katkı elde etmesini koordine eden rehber öğretmen, STEM öğretmeni, okul müdürü ya da sınıf öğretmenidir.

  Programın etkin ve verimli bir şekilde ilerleyebilmesinde siz değerli lise öğretmenlerimizin rolü çok büyük. İyi ki bizimlesiniz! 

  Programda öğrencilerimiz ve deneyim paylaşımı yapacak mentor arasında köprü kuracak, öğrencilerin ilgi alanlarını, meraklarını, kendilerini geliştirmek istedikleri konuları bilen ve bu alanlarda mentorların gelmesini talep ve koordine etme sorumluluğunu siz yetkin öğretmenlerimize veriyoruz

  Grup mentorluğu paylaşımlarında sizin de bulunmanız, öğrenciler ve mentor arasındaki iletişimi ve toplantı akışına liderlik etmeniz çok değerli ve gereklidir. 

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına katılan okul müdürlüğünün sorumlulukları: 

  • Öğretmen Seçimi: Okulda mentorluk programının planlamasını ve öğrenci organizasyonunu yapacak bir koordinatör öğretmen görevlendirmek, 
  • Veli Bilgilendirme Toplantısı: Velilerden gelecek talebe göre okul öğrencilerinin ailesine STEM alanlarına yönelik olarak bilgilendirme toplantılarının yapılmasını sağlamak,
  • Koordinatör Öğretmenin Bilgilendirilmesi & Yetkilendirilmesi: Koordinatör öğretmeni şu konularda yetkilendirmek:
   • Mentorluk programına katılacak öğrencilerin belirlenmesi, 
   • Altı (6) haftalık mentorluk takviminin çıkarılması mentorluk programında yer alacak mentor seçiminin https://binyaprak.com/milyon-kadina-mentor-lise-programi  platformu üzerinden yapılması 
   • Dijital/yüz yüze ortamda belirlenen mentorlarla öğrencilerin buluşmalarının sağlanması.
  • Öğrenci Seçimi: Mentorluk programına katılacak öğrencilerin mentorle etkileşiminin yüksek olması açısından grupların STEM alanlarına merakı ve ilgisi olan gönüllü öğrencilerden oluşmasını sağlamak,
  • Anketlerin Takibi: Mentorluk programına katılacak öğrencilerin mentorluk eğitimlerini başlamadan önce ve altı etkinlik sonrasında 2 (iki) defa kişisel bilgilere yer verilmeyen anketi doldurmalarını sağlamak,
  • Teknik Altyapı: Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programına öğrencilerin okulda yüz yüze veya okuldan/uzaktan dijital ortamda katılabilmesi için gerekli hazırlığı yapmak.

   

  Milyon Kadına Mentor Lise Mentorluk Programı’nın sahadaki uygulama sürecini emanet ettiğimiz süper kahramanlarımız olan sizlere güveniyoruz. 

   

  Süreçte herhangi bir konuda aksaklık yaşandığında gerekli iyleştirmeyi yapabilmemiz ve size destek verebilmemiz için bize info@turkishwin.com adresinden ulaşabilirsiniz! 

  Okul ve Kurum Eşleşmeleri Nasıl Gerçekleşir?

  Eşleşme süreci, BinYaprak sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Lise, Mentor Talep Formunu Doldurur: Kendisine tanımlanan panel üzerinden “Yeni Grup Mentorluk Talebi Oluştur”…

  Eşleşme süreci, BinYaprak sistemi üzerinden gerçekleştirilir.

   

  • Lise, Mentor Talep Formunu Doldurur: 

   

  Kendisine tanımlanan panel üzerinden “Yeni Grup Mentorluk Talebi Oluştur” seçeneğine tıklayarak, mentor talep formunu doldurur.

  Bunu yaparken:

  • En az bir (1) en fazla (2) kurum seçmelidir.
  • Toplamda en az dört (4) en fazla (6) mentor seçmelidir.
  • Lise koordinatörü, web sitesi üzerinden lise programında yer alabilecek mentorların profillerini görüntüleyebilir, çoklu filtreleme ile detaylı arama yapabilir. Bu sayede hangi mentorlarla çalışmak istediğini netleştirebilir.
  • Grup mentorluğuna katılacak öğrenci sayısı, hangi dönemde (güz/bahar) ve haftanın hangi gün/saatinde katılım göstermek istediği vb. detaylar doldurulur.
  • Form tamamlandığında, ilgili kurum/kurumların program yöneticilerine otomatik olarak gönderilir.

   

  • Kurum, Mentor Talep Formunu İnceler, Onaylar

   

  • Kurum program yöneticisi, formu inceler.
  • Mentorları ile görüşerek, lisenin talep ettiği gün/saat uygunluklarını kontrol eder.
  • Uygun olunması durumunda, lisenin talebini onaylar. 
  • Kurum program yöneticisi lisenin talebini onayladığında okul-kurum eşleşmesi gerçekleşmiş olur :)

  Grup Mentorluğu Görüşmeleri Ne Kadar Sürüyor?

  6 hafta sürecek programda, toplamda 6 saat olmak üzere 6 görüşme gerçekleşecektir. Haftada 1 kez buluşulur, her görüşme 1 saat…

  6 hafta sürecek programda, toplamda 6 saat olmak üzere 6 görüşme gerçekleşecektir. Haftada 1 kez buluşulur, her görüşme 1 saat sürer. 

  Grup Mentorluğu Görüşmeleri Nasıl Gerçekleşiyor? Yüz Yüze Görüşme Planlayabilir Miyiz?

  Görüşmeler online gerçekleşiyor. Okul veya kurum tarafından link gönderilir. Okul isterse ve mentorun durumu uygunsa grup mentorluğu görüşmeleri okulda grup…

  Görüşmeler online gerçekleşiyor. Okul veya kurum tarafından link gönderilir. Okul isterse ve mentorun durumu uygunsa grup mentorluğu görüşmeleri okulda grup olarak katılımla  yüz yüze de yapılabilir. 

  Görüşmeler Sınav Dönemine Denk Gelirse Ne Yapacağız?

  Okul müdürlüğü olarak katılımın düşük olacağını düşünüyorsanız 1 hafta önceden kurum program yöneticisi ve mentorla görüşülmesini öneriyoruz.

  Okul müdürlüğü olarak katılımın düşük olacağını düşünüyorsanız 1 hafta önceden kurum program yöneticisi ve mentorla görüşülmesini öneriyoruz.

  Grup Mentorluğu Görüşmelerinde Neler Konuşuluyor?

  Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin (…

  Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin ( mentilerin)   sorularını yanıtlar ve onlara perspektif sunar.

  Milyon Kadına Lise Mentorluk Programında Eğitim Veriliyor mu?

  Hayır. Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin…

  Hayır. Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin ( mentilerin)   sorularını yanıtlar ve onlara perspektif sunar. 

  Mentora Ulaşamazsam Ne Yapmalıyım?

  Öncelikle kurumun program yöneticisi ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Öncelikle kurumun program yöneticisi ile iletişime geçebilirsiniz. 

  Grup Mentorluk Görüşmelerini Tamamladık. Şimdi Ne Yapmalıyız?

  Programda hem programın etki ölçüm raporunda kullanılacak hem de program için önerilerinizi alabileceğimiz anketlerimiz bulunuyor. Bu anketler MEB tarafından onaylanan…

  Programda hem programın etki ölçüm raporunda kullanılacak hem de program için önerilerinizi alabileceğimiz anketlerimiz bulunuyor. Bu anketler MEB tarafından onaylanan anketlerdir. 

  Lise öğrencileri (mentiler) için olan anketler : Bu anketler program başlamadan önce ve 6 haftalık program bitiminde programa katılan öğrencilere anonim cevap olarak alacağımız anketlerdir. Anket bilgilendirme ve koordinasyonu lise koordinatör öğretmeninin sorumluluğundadır. 

  Lise koordinatörleri için olan anket : Bu anket, programın sonunda lise koordinatör öğretmenine gönderilen ankettir. Özellikle program öncesi, program sırasında ve program sonunda kendi gözlemleri ve programla ilgili  önerilerin alındığı yapıda hazırlanmıştır. 

  Kurum program yöneticileri için olan anket : Bu anket, programın sonunda kurum program yöneticisine  gönderilen ankettir. Özellikle program öncesi mentor lise koordinasyonun, program sırasında  ve program  sonunda yaşadıkları tecrübelerin, varsa geri bildirimlerinin  ve programla ilgili önerilerinin alındığı yapıda hazırlanmıştır. 

  Mentorlar  için olan anket : Bu anket, programın sonunda lise programına katılan mentorlara gönderilen ankettir. Özellikle program öncesi lise ile koordinasyon,program sırasında  yaşadıkları tecrübelerin, varsa geri bildirimlerinin  ve programla ilgili önerilerinin alındığı yapıda hazırlanmıştır. 

  Kurumlar

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı Kurumumuza Ne Kazandırır?

  STEM alanında üniversite seçimi yapmaları için lisedeki genç kızları motive etmek, bu alanlarda başarılı olabileceklerinin güveni aşılamak Kurum olarak devlet…

   

  • STEM alanında üniversite seçimi yapmaları için lisedeki genç kızları motive etmek, bu alanlarda başarılı olabileceklerinin güveni aşılamak
  • Kurum olarak devlet okulları ile bir araya gelme imkanı yakalamak
  • Okulların genellikle velilerden oluşan konuşmacı/mentor havuzu genişletme olanağı sağlamak
  • Sayısal seçen öğrencilere iş hayatından rol modeller ve değişik sektörlerden kişilerle birebir görüşme olanağı sağlamak
  • Öğrencilerin  soru sorma yeteneklerinin gelişmesini ve sorulara açıklık getiren rol model kişi olabilmek
  • Mentorların grup mentorluğu deneyimi kazanmalarını sağlamak

  Milyon Kadına Mentor Lise Programına Kurum Olarak Nasıl Katılabiliriz? 

  Milyon Kadına Mentor Lise Grup Mentorluk Programına kurumsal katılım gönüllü ve ücretsizdir. Milyon Kadına mentor programına mentorları ile katılan kurumların…

  Milyon Kadına Mentor Lise Grup Mentorluk Programına kurumsal katılım gönüllü ve ücretsizdir. Milyon Kadına mentor programına mentorları ile katılan kurumların en az 2 mentorunun olması ve bu mentorların kendi profillerinde  ‘Meslek seçimi  deneyim paylaşımı- Liseli  ‘ şıkkını seçmiş olmaları gerekmektedir. 

  Harekete Yeni Katılan Kurumlar (Aralık 2022 Sonrası)

  Milyon Kadına Mentor Hareketine yeni katılan bir kurum iseniz lise programına katılmak için yapmanız gerekenler:

  • Kurumunuzun lise programı katılımını katkı ve katılım formunda teyit etmek,
  • Mentorlarınıza lise programını hatırlatıp,  profil formlarında ‘lise mentorluğu yaparım' seçeneği işaretlemelerini hatırlatmak. 

   

  Harekette Hali Hazırda Yer Alan Kurumlar (Aralık 2022 Öncesi)

  Milyon Kadına Mentor Hareketinde hali hazırda yer alan bir kurum iseniz lise programına katılmak için yapmanız gerekenler:

  • Kurum Program Yöneticisi olarak BinYaprak.com platformunda, profilinizi güncelleyip “Lise Program Katılım” tercihlerinizi aktifleştirmek,  
  • Mentorlarınıza lise programını hatırlatıp,  profil formlarında ‘lise mentorluğu yaparım' seçeneği işaretlemelerini hatırlatmak. 

  Hangi Lisede Grup Mentorluğu Verebileceğimizi Seçebiliyor Muyuz?

  Kurumlar, lise koordinatörü tarafından seçilmektedir. 

  Kurumlar, lise koordinatörü tarafından seçilmektedir. 

  Kurum Olarak Lise Mentorluk Programına Ne Zaman Katılabiliriz?

  Kurum olarak lise mentorluk programına dileğinizde katılabilirsiniz. Senede 2 kez, her eğitim öğretim döneminin ilk haftalarında lise grup mentorluk programımızın…

  Kurum olarak lise mentorluk programına dileğinizde katılabilirsiniz. Senede 2 kez,  her eğitim öğretim döneminin ilk haftalarında lise grup mentorluk programımızın başvuruları açık olacaktır. Başvurularınızı bu dönemde alacaksınız.

  Kurumlar Lise Programına Nasıl Mentor Katkısı Verebilir?

  Kurum program yöneticiniz “Lise programına katılırım” seçeneğine ‘Evet’ ile katılım göstermek istediğini işaretler. Lise programına katılan kurumların, “ Liselerde deneyim…

  Kurum program yöneticiniz “Lise programına katılırım” seçeneğine ‘Evet’ ile katılım göstermek istediğini işaretler. Lise programına katılan kurumların, “ Liselerde deneyim paylaşımı yaparım” diyen mentorları programa mentor olarak katılır ve sistemde listelenir

  Lise Koordinatörünün Seçtiği Mentorlar Belirtilen Zamanlarda Müsait Değil. Ne Yapmalıyız?

  Lise koordinatörünün size ilettiği “Mentor Talep Formu’nda”, belirtilen gün ve saatlerin esnek olup olmadığını, değiştirme imkanının olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer…

  Lise koordinatörünün size ilettiği “Mentor Talep Formu’nda”, belirtilen gün ve saatlerin esnek olup olmadığını, değiştirme imkanının olup olmadığını görebilirsiniz.

  Eğer esneklik varsa, lise koordinatörü ile iletişime geçerek, belirtilen mentorlara uygun gün ve saatler konusunda yönlendirme yapabilir; okula da uyarsa o şekilde ilerleyebilirsiniz.

  Eğer esneklik yoksa; onların seçtiği mentorlardan farklı mentorları önerebilir/yönlendirebilirisiniz. Bu mentorların da lise programında mentorluk yapmayı seçtiğinden emin olun.

  Hem okulun zamanının esnek olmadığı, hem de sizin hiçbir şekilde uygun mentor bulamadığınız durumlarda, okulun başvurusunu reddedebilirsiniz.

  Kurum Olarak Eğitim Vermemiz Bekleniyor Mu? Mentorlarımızın Hangi Konularda Bilgi Paylaşımı Beklenmekte?

  Hayır, eğitim vermeniz beklenmiyor. Grup mentorluğunda, mentorunuzun kendi meslek seçimi hikayesinden örneklerle bilgi ve deneyim paylaşması ve ilham olması bekleniyor.…

  Hayır, eğitim vermeniz beklenmiyor. Grup mentorluğunda, mentorunuzun kendi meslek seçimi hikayesinden örneklerle bilgi ve deneyim paylaşması ve ilham olması bekleniyor. Bu kapsamda:

  • Kendinden, eğitim ve iş hayatından bahsedip kendi yolculuğunda dönüm noktalarından bahsedebilir. 
  • Meslek seçimi konusunda deneyimlerini anlatıp öğrencilerin fikirlerini sorabilir. 
  • Öğrencilerin STEM alanlarına ve/veya sektöre/kuruma/mentorun pozisyonuna dair özellikle merak ettiği konularla ilgili paylaşım yapabilir. Bu detayları öğrenmek için görüşme öncesinde lise koordinatörü ile iletişime geçebilir.

  Mentorumuzun Nasıl Bir Hazırlık Yapmasını Önerirsiniz?

  Öncelikle, samimi grup mentorluğu sohbetlerinde sunum kullanılmamasını rica ediyoruz. Mentorunuzun meslek seçimi yolculuğunda lise yıllarını anımsaması ve o yıllardan sonra…

  Öncelikle, samimi grup mentorluğu sohbetlerinde sunum kullanılmamasını rica ediyoruz. Mentorunuzun meslek seçimi yolculuğunda lise yıllarını anımsaması ve o yıllardan sonra hangi dönüm noktalarından geçtiği ve olduğu sektör ve rolün onu neden heyecanlandırdığı aktarması yeterli olacaktır. Öğrencileri cesaretlendiren anlatımda sorulara yer vermek ve öğrencilere soru sorarak sohbeti interaktif kılmak paylaşım prensiplerimizdir. 

   

  Grup Mentorluk Görüşmeleri Ne Kadar Sürüyor?

  Her grup mentorluk görüşmesi 1 saat sürmektedir. 

  Her grup mentorluk görüşmesi 1 saat sürmektedir. 

  Grup Mentorluk Görüşmeleri Nasıl Gerçekleşiyor?

  Görüşmeler çevirim içi veya yüz yüze gerçekleşebilir. Çevirimiçi platform lise ve kurum arasında kararlaştirilıp belirlenir ( Zoom , Microsoft teams…

  Görüşmeler çevirim içi veya yüz yüze gerçekleşebilir.  Çevirimiçi platform lise ve kurum arasında kararlaştirilıp belirlenir ( Zoom , Microsoft teams , Google Meet gibi). Yüzy üze görüşmeler okulun isteği ve mentorun uygunluk durumuna göre belirlenir. 

  Görüşmelerde Kurum Program Yöneticisi Olarak Bizim de Bulunmamız Gerekiyor mu?

  Hayır. Görüşmelerde mentorunuz, mentiler (lise öğrencileri) ve lise koordinatörü veya okulun seçtiği bir gözetmen öğretmen bulunur.Katılım zorunlu olmamakla birlikte programı…

  Hayır. Görüşmelerde mentorunuz, mentiler (lise öğrencileri) ve lise koordinatörü veya okulun seçtiği bir gözetmen öğretmen bulunur.Katılım zorunlu olmamakla birlikte programı gözlemlemek için kurumun program yöneticisi olarak  katılım sağlayabilirsiniz. 

  Grup Mentorluk Görüşmeleri Yüz Yüze Gerçekleşebilir mi?

  Okul isterse ve mentorun durumu uygunsa grup mentorluğu görüşmeleri yüz yüze de yapılabilir. 

  Okul isterse ve mentorun durumu uygunsa grup mentorluğu görüşmeleri yüz yüze de yapılabilir. 

  Görüşmeler Grup Mentorluğu mu 1:1 Mentorluk Olarak mı Gerçekleşecek?

  Görüşmeler grup mentorluğu şeklinde gerçekleştirilmektedir.

  Görüşmeler grup mentorluğu şeklinde gerçekleştirilmektedir.

  Lise Koordinatörüne Ulaşamazsam Ne Yapmalıyım?

  Lise koordinatörüne ulaşamadığınız takdirde info@turkishwin.com adresi üzerinden program ekibi olarak bize ulaşabilirsiniz.

  Lise koordinatörüne ulaşamadığınız takdirde info@turkishwin.com adresi üzerinden program ekibi olarak bize ulaşabilirsiniz.

  Grup Mentorluk Programı Tamamlanınca Neler Yapmalıyız?

  Program tamamlandıktan sonra tarafınıza iletilen program değerlendirme anketini doldurmanız önemlidir. Bu anketlerde hem deneyiminizi, öneri ve geribildirimlerinizi alıyoruz; hem de…

  Program tamamlandıktan sonra tarafınıza iletilen program değerlendirme anketini doldurmanız önemlidir.

  Bu anketlerde hem deneyiminizi, öneri ve geribildirimlerinizi alıyoruz; hem de programın etkisini ölçümleme ve varsa gerekli iyileştirmeleri planlama imkanımız oluyor.

  Lise Grup Mentorluk Programı Eşleşme Sonrası Süreç Nasıl İşleyecek?

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı, altı (6) haftalık bir grup mentorluğu çalışmasıdır. 15-18 yaş arası lise öğrencisi genç kızlardan oluşan…
  • Milyon Kadına Mentor Lise Programı, altı (6) haftalık bir grup mentorluğu çalışmasıdır. 
  • 15-18 yaş arası lise öğrencisi genç kızlardan oluşan menti grubu ile STEM alanlarından deneyim ve uzmanlık sahibi olan mentor, dijital (online bir platform)/ yüz yüze  ortamda bir araya gelirler. 
  • Görüşmelerde ilgili lise koordinatörü veya lisenin sorumlu hocası da gözetmen olarak bulunur. 
  • Görüşmeler bir (1) saat sürer. 
  • Mentor öğrenim ve kariyer hikayesini anlatır, yaşadığı engelleri ve zorlukları nasıl aştığı ile ilgili paylaşımda bulunur; programa katılan öğrencilerin ( mentilerin)   sorularını yanıtlar ve onlara perspektif sunar. 
  • Altı (6) haftalık program boyunca menti grubunun her hafta farklı bir mentor ile buluşması ve bu sayede mümkün olduğunca çeşitli ve geniş yelpazede deneyim paylaşımından yararlanmaları ve bakış açılarının genişlemesi amaçlanmaktadır. 

  Lise mi Mentorları Seçecek, Mentorlar mı Liseleri?

  Seçimi liseler yapar. Lise koordinatörleri kurum ve mentorları seçer, başvuru yapar. Kurum program yöneticileri başvuruları onaylayabilir veya reddedebilir.

  Seçimi liseler yapar. Lise koordinatörleri  kurum ve mentorları seçer, başvuru yapar. Kurum program yöneticileri başvuruları onaylayabilir veya reddedebilir.

  Bir Okulda Kaç Kişiye Mentorluk Yapılacak?

  Görüşmeler grup mentorluğu şekilde gerçekleşmektedir. Her grupta 20-30 arası öğrenci bulunmaktadır. Bir grup ile aynı dönem 6 farklı mentor deneyimlerini…

  Görüşmeler grup mentorluğu şekilde gerçekleşmektedir. Her grupta 20-30 arası öğrenci bulunmaktadır. Bir grup ile aynı dönem 6 farklı mentor deneyimlerini paylaşacaktır. 

  Liseden Başvuru Aldığımızı Nasıl Anlayacağız?

  Liseden başvuru aldığınız noktada size otomatik bir e-posta, talebi onaylamanız için gelecek. 

  Liseden başvuru aldığınız noktada size otomatik bir e-posta, talebi onaylamanız için gelecek. 

  Öğrenciler Sadece Kızlardan mı Oluşacak?

  Genelde kız öğrenciler olmakla beraber, program lisede erkek öğrencilerin katılımına da açıktır. Bazı gruplar karma olabilir.

  Genelde kız öğrenciler olmakla beraber, program lisede erkek öğrencilerin katılımına da açıktır. Bazı gruplar karma olabilir.

  Mentorlar

  Grup Mentorluğu Nedir? 

  Grup mentorluğu, birden fazla mentinin ortak bir öğrenme hedefi ile bir grup olarak bir araya geldiği ve bir mentorla çalıştığı…

   

  Grup mentorluğu, birden fazla mentinin ortak bir öğrenme hedefi ile bir grup olarak bir araya geldiği ve bir mentorla çalıştığı bir mentorluk uygulamasıdır.  

  Grup mentorluğu mentilere:

  • Hem mentorun deneyimlerinden öğrenme imkanı, 
  • Hem de gruptaki diğer mentilerin deneyimlerinden ve bakış açılarından ilham alarak geleceğe dair somut bir kariyer planı çizebilmesi fırsatı sağlar.

  Grup mentorluğunda süreç hedefleri belirlenirken;

  • Mentilerin süreçten beklentilerini netleştirmesi ve kendi gelişim hedeflerini belirlemesi,
  • Bununla birlikte grup olarak süreçten beklentilerini ve grup olarak ulaşmak istedikleri hedefin netleştirilmesi önemlidir.

  Grup Mentorluğu Sınıf Paylaşımında Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Grup mentorluğu süresince lise öğrencisi mentilerin STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarına yönelik hem bilgilerini hem de ilgilerini artırmayı…


  Grup mentorluğu süresince lise öğrencisi mentilerin STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarına yönelik hem bilgilerini hem de ilgilerini artırmayı amaçlayan Lise Mentorluk Programında, mentorlarımızın birkaç önemli noktaya dikkatlerini çekmek istiyoruz: 

  • Basit bir anlatım dili kullanmak önemlidir. STEM alanıyla ilgili konuşurken, karmaşık ve yoğun terminoloji kullanımından kaçınmanızı öneriyoruz. Bazı öğrencilerin kısmen de olsa bilgisi olabilirken, bazı öğrencilerin bilgisi daha sınırlı olacağından teknik bir jargon korkutucu olabilir. 
  • Bununla birlikte, aşırı basitleştirmeden de kaçınmanız ve öğrencilere STEM alanlarında potansiyel meslektaşlarınız olduklarını hissettirecek şekilde yaklaşmanız ve kapasitelerine güvenmeniz önemlidir. 
  • İngilizce kelimeler kullanmak yerine Türkçe anlatımı tercih etmeniz önemlidir. İngilizce kavramlar tüm öğrenciler için anlaşılır olmayabilir. İngilizce bir kavramı özellikle kullanmanız gerektiğini düşünüyorsanız bunun ne anlama geldiğini Türkçe olarak da açıklamanız önemlidir. 
  • Gruba dair, veya gruptaki öğrencilerden biri veya birkaçına dair özel bir durum ve/veya dikkat edilmesi gereken bir konu olup olmadığına dair bilgilendirmeleri aklınızda bulundurmanız önemlidir. 
  • Grubun sosyo-ekonomik ve kültürel yapısına dair bilginizin olması ve paylaşımlarınızı bu farkındalıkla yapmanız önemlidir. 
  • Her insanda olabileceği gibi, sahip olduğunuz kasıtsız ön yargılarınızı, etiketlemelerinizi ve tanımlamalarınızı fark etmeye çalışmanız ve öğrencilerle buluşmalarınızda bunları yansıtmamanız önemlidir.

  Grup Mentorluğu Sınıf Paylaşımında Mentilerle İletişim ve Bağı Nasıl Daha Hızlı Kurarım?

  Harika bir soru! Mentilerinizle bir saat boyunca birliktesiniz ve bu zamanı verimli kullanmak çok değerli. Mentorların aşağıdaki beceri ve yöntemleri…


  Harika bir soru! Mentilerinizle bir saat boyunca birliktesiniz ve bu zamanı verimli kullanmak çok değerli. 

  Mentorların aşağıdaki beceri ve yöntemleri kullanması, menti grupları ile güçlü bir iletişim kurulmasına destek olacak ve bu sayede grup mentorluk sürecinin etkinliğini ve verimliliğini artıracaktır: 

  • Aktif Dinleme ve Yansıtma (Duyulan Konuyu / Gözlemlenen Duyguyu): Konuyla ve içerikle birlikte, beden dilinin ve sözel olmayan işaretlerin de fark edilmesi ve paylaşımı.
  • Güçlü Sorular Sormak: Açık uçlu, kısa, net, basit ve yargısız sorular güçlü sorulardır. Mentinin dikkatini ve düşüncesini odaklamak, yeni fikirleri ve bakış açılarını geliştirmeyi teşvik etmek açısında önemlidir. 
  • Geribildirim Vermek: Geribildirim verirken yapıcı bir dil kullanmak, kişise sınırların bilincinde olmak ve saygı çerçevesinde hareket etmek gerekir. Mentinin gözlenen davranışına dayanmalı ve yargılayıcı olmamalıdır. Geribildirim verirken önerilen davranış değişikliğine ve geleceğe odaklanılmalıdır.
  • Hikaye Anlatımı: Kendi deneyimini paylaşırken detayları mümkün olduğunca azaltarak konunun özüne odaklanmak önemlidir.  Hikayede değinilen unsurlar mentinin ihtiyacına göre şekillendirilmeli, vurgulanmalıdır. Mentinin zihninde kalacak ve daha sonra hatırlamasını kolaylaştıracak öğelerin, benzetme/metaforların kullanımı da etkili olacaktır. 
  • Takdir: Mentilerdeki iyi ve güçlü yönleri görmek, somut olarak söylemek ve takdir etmek. 

  Grup Mentorluğu Sınıf Paylaşımında Sunum Kullanabilir miyim?

  Program tasarımı gereği mentorlarımızın sunum kullanmamasını rica ediyoruz. Toplantılar samimi bir sohbet ortamında gerçekleşecek olup, sizin gülen yüzünüzü görmek ve…

  Program tasarımı gereği mentorlarımızın sunum kullanmamasını rica ediyoruz. Toplantılar samimi bir sohbet ortamında gerçekleşecek olup, sizin gülen yüzünüzü görmek ve heyecanlı paylaşımınızı dinlemek bir sunumdan çok daha değerli olacaktır. 

  Grup Mentorluğu Buluşmam İle Ani Bir Toplantım Çakıştı. Kime Haber Vermeliyim?

  En kısa zamanda kurumunuzun program yöneticine haber verebilmeniz çok önemli. Program yöneticiniz gerekli iletişimi lise koordinatörüne iletecektir. 

  En kısa zamanda kurumunuzun program yöneticine haber verebilmeniz çok önemli. Program yöneticiniz gerekli iletişimi lise koordinatörüne iletecektir. 

  Kurumum Milyon Kadına Mentor Hareketine Katılmıyor. Bireysel Olarak Lise Mentorluk Programı‘na Mentor Olarak Katılabilir miyim?

  Programımıza katkı vermenizi çok isterdik ama hareketimize mentorlarımız bireysel olarak katılamıyor. Üyesi olduğunuz bir dernek ya da topluluk ile programımıza…

  Programımıza katkı vermenizi çok isterdik ama hareketimize mentorlarımız bireysel olarak katılamıyor. Üyesi olduğunuz bir dernek ya da topluluk ile programımıza katılabilir ya da sosyal medya paylaşımlarınızla farkındalığımızı arttırarak bize destek verebilirsiniz. 

  Öğrenciler

  Lise Öğrencisiyim. Milyon Kadına Mentor Lise Grup Mentorluk Programına Nasıl Katılabilirim?

  Lise programına bireysel katılım kabul edemiyoruz ama bu engeli hızlıca aşabilirsin! Okulunun programa katılım için başvurması yeterli. Okuduğun okul Milli…

  Lise programına bireysel katılım kabul edemiyoruz ama bu engeli hızlıca aşabilirsin! Okulunun programa katılım için başvurması yeterli. Okuduğun okul Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim  Genel Müdürlüğüne bağlı ise ve okul yönetimi mentorluk programına gönüllü olarak katılmak istiyorsa, Milyon Kadına Mentor | Lise Mentorluk Programı web sayfamızda yer alan “Okul Katılımı Başvurusu” formunu doldurarak, okulun adına programa başvuru yapabilirler.

  Lise programımızla  ile ilgili daha fazla detay için Lise Programı  Mentorluk rehberimize göz atabilirsin. 

  Öğrenci olarak Grup Mentorluğunda Sorumluluklarım Nedir?

  Harika bir soru! Milyon Kadına Mentor Lise Programı kapsamında mentiler: STEM alanlarında kariyer yolları ile ilgili bilgi almak isteyen, Kişisel…

  Harika bir soru! Milyon Kadına Mentor Lise Programı kapsamında mentiler:

  • STEM alanlarında kariyer yolları ile ilgili bilgi almak isteyen,
  • Kişisel farkındalığını artırmak ve kendini geliştirmek isteyen,
  • 15-18 yaş arası lise öğrencileridir.

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı kapsamında lise öğrencilerinin rol ve sorumlulukları :

  • Programa gönüllülük esasıyla, kendi isteğiyle katılıyor olmak 
  • Mentor buluşmaları için belirlenen gün ve saatte hazır olmak,
  • Belirlenen grup mentorluğu görüşmelerinin en az %60’ına katılmak,
  • Dijital ortamda gerçekleşen görüşmelerde, bağlantı kalitesi ve bulunduğu ortam şartları el veriyorsa kamerayı açmak,
  • Katılımcı olmak, mentora merak ettiklerini sormak, yorumlarını paylaşmak.

  Öğrenci olarak Milyon Kadına Mentor Lise Programı‘na Başvurabilir miyim?

  Başvuruyu okul müdürlüğünüzün yapması gerekir. Okulunuzu program web sitesine yönlendirebilir, programla ilgili bilgi almalarını ve başvuru yapmalarını sağlayabilirsiniz.

  Başvuruyu okul müdürlüğünüzün yapması gerekir. Okulunuzu program web sitesine yönlendirebilir, programla ilgili bilgi almalarını ve başvuru yapmalarını sağlayabilirsiniz.

  Grup Mentorlarını Öğrenciler Seçebilir mi?

  Grup mentorlarını, lise koordinatörleri seçer. Seçimi, öğrencilerin ilgi alanları ve özellikle bilgi almak istedikleri alan/konularda uzmanlığı olan mentorlar arasından yapabilir.

  Grup mentorlarını, lise koordinatörleri seçer. Seçimi, öğrencilerin ilgi alanları ve özellikle bilgi almak istedikleri alan/konularda uzmanlığı olan mentorlar arasından yapabilir.

  Mentorlarımız Kimler? Hep Kadın Grup Mentorlarımız mı Olacak?

  Web sitesinde “Milyon Kadına Mentor Lise Programı Mentorlarımızı Keşfettiniz mi?” bölümünden, lise programında mentorluk yapmak isteyen tüm mentorlarımızı görüntüleyebilirsiniz. Mentorlar…

  Web sitesinde “Milyon Kadına Mentor Lise Programı Mentorlarımızı Keşfettiniz mi?” bölümünden, lise programında mentorluk yapmak isteyen tüm mentorlarımızı görüntüleyebilirsiniz. Mentorlar kadın veya erkek olabilir.

  Grup Mentorluğu Nedir? 1:1 Mentorluktan Farkı Nedir?

  Grup mentorluğu, birden fazla mentinin ortak bir öğrenme hedefi ile bir grup olarak bir araya geldiği ve bir mentorla çalıştığı…

  Grup mentorluğu, birden fazla mentinin ortak bir öğrenme hedefi ile bir grup olarak bir araya geldiği ve bir mentorla çalıştığı bir mentorluk uygulamasıdır.  

  Grup mentorluğu mentilere:

  • Hem mentorun deneyimlerinden öğrenme imkanı, 
  • Hem de gruptaki diğer mentilerin deneyimlerinden ve bakış açılarından ilham alarak geleceğe dair somut bir kariyer planı çizebilmesi fırsatı sağlar.

  Grup mentorluğunda süreç hedefleri belirlenirken;

  • Mentilerin süreçten beklentilerini netleştirmesi ve kendi gelişim hedeflerini belirlemesi,
  • Bununla birlikte grup olarak süreçten beklentilerini ve grup olarak ulaşmak istedikleri hedefin netleştirilmesi önemlidir.

  Bir Grup Mentorluk Dersi Nasıl Geçiyor?

  Grup mentorluğu buluşması bir ders değildir :) Mentorun STEM alanları ile ilgili bilgi & deneyim paylaştığı, kendi hikayesinden örnekler verdiği,…

  Grup mentorluğu buluşması bir ders değildir :) Mentorun STEM alanları ile ilgili bilgi & deneyim paylaştığı, kendi hikayesinden örnekler verdiği, öğrencilerin sorularını yanıtladığı bir sohbet buluşmasıdır.

  Grup Mentorluğuna Nasıl Hazırlık Yapabilirim?

  Milyon Kadına Mentor Lise Programında yer alan mentilerimizin, kendileri ile ilgili olarak aşağıdaki sorular üzerinde bir ön düşünme yapmaları etkili…

  Milyon Kadına Mentor Lise Programında yer alan mentilerimizin, kendileri ile ilgili olarak aşağıdaki sorular üzerinde bir ön düşünme yapmaları etkili olacaktır. 

  • Grup mentorluğu sürecinden ve mentorlardan ne bekliyorum? 
  • Hangi alanlarda gelişmek ve ilerlemek istiyorum? 
  • Gelişime ne kadar açığım? Konfor alanımdan çıkmaya ne kadar istekliyim? 
  • Kadınların STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarında kariyer yapabilmelerine yönelik inancım ne seviyede? 
  • Kadınlar için STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarındaki kariyer yollarına dair nasıl düşüncelerim, kalıplarım, ön yargılarım var? 
  • Kendime hangi alanlarda güveniyorum? 
  • STEM (Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik, Matematik)alanlarını düşündüğümde, kendimi nerede görüyorum? 

  Mentorlarımızla Yüz Yüze mi Çevrimiçi mi Görüşeceğiz?

  Görüşmeler genel olarak online gerçekleştirilir. Fakat Okul isterse ve mentorun durumu uygunsa grup mentorluğu görüşmeleri yüz yüze de yapılabilir. 

  Görüşmeler genel olarak online gerçekleştirilir. Fakat Okul isterse ve mentorun durumu uygunsa grup mentorluğu görüşmeleri yüz yüze de yapılabilir. 

  Mentorlarımıza Hangi Soruları Sorabilirim?

  Merak ettiğin ne varsa sorabilirsin, tabii STEM alanları ve kariyer gelişimi ile ilgili olmak kaydıyla :)

  Merak ettiğin ne varsa sorabilirsin, tabii STEM alanları ve kariyer gelişimi ile ilgili olmak kaydıyla :)

  Grup Mentorluğu Öncesi ve Sonrası Doldurduğum Anketlerin Amacı Nedir?

  Programda hem programın etki ölçüm raporunda kullanılacak hem de program için önerilerinizi alabileceğimiz anketlerimiz bulunuyor. Bu anketler program başlamadan önce…

  Programda hem programın etki ölçüm raporunda kullanılacak hem de program için önerilerinizi alabileceğimiz anketlerimiz bulunuyor. 

  Bu anketler program başlamadan önce ve 6 haftalık program bitiminde programa katılan öğrencilere anonim cevap olarak alacağımız anketlerdir. 

  Lisede Değilim. Milyon Kadına Mentor Programı‘na Nasıl Katılabilirim?

  Üniversitede okuyor ya da yeni mezun isen BinYaprak 1:1 Mentorluk Programına katılabilirsin. Program hakkında ek bilgiye websitemizden ulaşabilirsin. İlham buluşmalarımız…

  Üniversitede okuyor ya da yeni mezun isen BinYaprak 1:1 Mentorluk Programına katılabilirsin. Program hakkında ek bilgiye websitemizden ulaşabilirsin. İlham buluşmalarımız ve kariyer tüyolarımıza BinYaprak websitemizden her zaman ulaşabilirsin. 

  Milyon Kadına Mentor Lise Programı Hakkında Fikir ve Önerilerim Var. Size Nasıl İletebilirim?

  Harikasın, fikirlerini şimdiden merak ediyoruz! Bize fikir ve önerilerini info@turkishwin.com adresinden iletebilirsin.

  Harikasın, fikirlerini şimdiden merak ediyoruz! Bize fikir ve önerilerini info@turkishwin.com adresinden iletebilirsin.

  © 2024 BinYaprak. Tüm Hakları Saklıdır.
  Bir TurkishWIN girişimidir.